Kira Artışı Geriye Doğru İşler mi?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Evimin sözleşmesi 1.8.2020 tarihli ve üç yıllık. Bir yıllık sözleşmelerde beş yılın sonunda ev sahibi kiraya yüksek zam isteyebiliyor. Peki benim sözleşmem gereği beş yılın sonunda rayicin üzerinde kira artışı için ev sahibi 2020 yılından itibaren beş yılı mı, 2023 yılından itibaren beş yılın sonunu mu artış için talepte bulunacak?" sorusunu cevapladı.

Kira Artışı Geriye Doğru İşler mi?

Beş yıllık dönem sonu, altıncı yılın başında hak ve nasafete göre kira artışı talebinin mümkün olduğunu sık sık söylüyorum.

Bu beş yıllık sürenin bitişi ve altıncı yılın başlangıcı elbette önem arzediyor. Bu hesabın yapılması kira sözleşmesinde belirlenen dönemle ilgili değil.

Yani beş yılın sonu için kira sözleşmesinin imzalandığı ve yürürlüğe girdiği tarih önemlidir. Kira sözleşmesi okuyucumun anlattığı olayda üç yıllık olabilir.

O halde dahi beşinci yılın sonu, altıncı yılın başlangıcı 2025 yılı Ağustos ayında olacaktır. Peki kira sözleşmesi on yıllık yapılsaydı durum ne olacaktı?

Bu halde kira artışları dönem sonlarında olabileceği için, on yılın içinde kalan beşinci yıl sonu hak ve nasafet kuralının uygulanması için geçerli olmayacak.

Bu halde on yılın sonu beklenecekti. Ancak unutulmasın ki uzun süreli kira sözleşmelerinde dönem içinde uygulanacak kira bedelleri çok zaman belirlenir ve kira sözleşmesinde yer alır. Bu halde dönem içi belirlenen kira bedelleri uygulama imkanı kazanır.

YORUM EKLE