Ortak Arsada Evi Olanın Satışta Öncelik Hakkı Var mı?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Köy sınırları içinde küçük bir arsa var. Önceleri sekiz ortaklıydı fakat ortaklar arasında ölenler olduğu için ortak sayısı çok arttı. Bunlardan biri de arsaya ev yapmıştı. Şimdi ortaklığın giderilmesi davası açıldı. Bu davada evi yapan ortağın bir önceliği olur mu? " sorusunu cevapladı.

Ortak Arsada Evi Olanın Satışta Öncelik Hakkı Var mı?

Ortaklığın giderilmesi davalarında öncelikli husus gayrimenkulün ortaklar arasında paylaştırılmasıdır.

Şayet gayrimenkul ortaklar arasında paylaştırılabilirse bu paylaştırmada gayrimenkulü kullanmakta olanlara, kullandıkları alanlar tahsis edilir.

Bunu şunun için hatırlattım. Arsada bir ev var ya, işte şayet gayrimenkul parsellere ayrılabilseydi bu evin bulunduğu parsel evi yapana tahsis edilecekti.

Ancak okuyucum arsanın küçük olduğunu, sayısını bile bilemediği kadar ortağı olduğunu söylediğine göre bu yerin parsellere ayrılması sureti ile ortaklığın giderilmesi mümkün görünmüyor.

Bu hali ile yapılacak işlem, gayrimenkulün satılarak getirisinin ortaklar arasında hisseleri oranında paylaştırılmasıdır.

Satış sırasında evi yapan ortağın bir üstünlüğü veya avantajı yok.

İhaleye herkes katılacak, en yüksek meblağı veren gayrimenkule sahip olacak, parası paylaştırılırken evi yapanın bir miktar muhtesat değeri göz önüne alınacak ve yapının malzeme bedeli eklenerek o ortağa ödenecektir. Bu durum da satışta bir önceliği olduğu anlamına gelmeyecektir.

YORUM EKLE