Reddedilen Miras Kime Kalır?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Vefat eden kişinin evlatları mirası reddetmiştir. Bu halde geriye torunlar kalmakta. Bu miras torunlara kalır mı? Torunlar arasında küçük olanlar var, bunların hakkı ne olur?" sorusunu cevapladı.

Reddedilen Miras Kime Kalır?

Bir kimsenin ölümünde mirasçıları mirası reddedebilir, bunu zaman zaman yazmaktayım.

Bir mirasçı mirası reddettiğinde, miras sanki kendisi daha önce ölmüş gibi düşünülerek, diğer mirasçılar arasında paylaşılır.

Peki anlatılan olayda olduğu gibi evlatların tümü tarafından miras reddolunursa? Önce şu ayırıma dikkat çekeyim.

Miras en yakın mirasçıların tümü tarafından reddolunursa, miras ikinci derece mirasçılara geçmez.

Miras iflas hükümlerine göre tasfiye olunur. Yani eş ve evlatlar mirası reddederse, miras ana-babaya ve kardeşlere geçmez.

Peki okuyucumun anlattığı olayda olduğu gibi sırada alt soy varsa, alt soy birinci derece mirasçı olduğu için bu durumda evlatların mirası reddi halinde miras torunlara geçer.

Bunların da mirası reddetmesi gerekecektir. Torunlar arasında yaşı küçük olanlar var ise bunu veli sıfatı ile ailesi yapacaktır.

Bilindiği gibi mirasın reddi Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurma yolu ile olur. Bu bir yargılama değil bir tescil talebi olmakla, burada davalı yoktur.

Sadece ret iradesi mahkemece tescil olunur. Ancak soru içinde akla gelen bir husus var.

Evlatlar burada mirası reddediyor. Peki eş nerede? Şayet eş var ise tereke eşe kalır. Bu hususa da dikkat çekmek istedim.

YORUM EKLE