Diğer yandan telefon görüşmeleri biraz yeteneğe bağlı olsa da nelere dikkat edilmesi gerektiği öğrenilip biraz da tecrübe kazanılınca sorunsuz bir şekilde halledilmektedir. Tecrübe de bu işin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.

Öncelikle emlak danışmanları, samimi bir konuşma tarzını benimsemeliler. Saygıyı koruyarak, gereksiz resmiyetten uzak ama seviyeli bir konuşma tarzı kazanılmalıdır. Bu şekilde müşteri hem saygı duyulduğunu hissedecek hem de samimiyetten hoşlanarak güven duyacaktır.

Bununla birlikte ses tonu ve diksiyon çok önemlidir. Etkili bir telefon iletişimi için temel şartlardır. Bu amaçla eğitim alınması da mümkündür ve son derece de önemlidir. Böylece duruma göre ses tonunuz ile söylediklerinizi destekleyebilirsiniz.

Görüşme öncesinde konuya hâkim olmanız, imaj ve inandırıcılığınız için çok önemlidir. Yeterince bilgi sahibi olmadığınız bir konuda yapacağınız görüşme büyük ihtimalle verimsiz olacaktır. Verimsiz bir konuşma ise hiç tercih edilmeyen bir durumdur.

Gayrimenkul danışmanının konulara hâkim olması, bu sebeple önemlidir. Bilgi sahibi olmanız sebebiyle, sürekli savunma halindeymiş gibi bilgi aktarmanız da kesinlikle doğru değildir ve etkili bir görüşme sağlamayacaktır. Soru sorarak, karşınızdakinin söylediklerine de kulak vermelisiniz. Böylece hem karşınızdaki kişi önemsendiğini hissedecektir, hem de siz konuya daha hâkim olabileceksiniz.

Yetki Belgesi için Mesleki Deneyim Şartı Aranmayacak Yetki Belgesi için Mesleki Deneyim Şartı Aranmayacak

Emlak sektöründen para kazanmak için etkili telefon görüşmesi yapılabilmesi gerekmektedir. Girişimci karaktere sahip olmak ve iş kurmak işin en önemli kısmı olsa da, bu işte başarılı ve devamlı olabilmek için, etkili iletişim kurabilmek gerekmektedir. Müşterinin sorularını cevaplandırıp, gerekli bilgilendirmeyi yapmak ve itirazlar karşısında nasıl hareket edilmesi gerektiğini bilmek, işin temel noktalarıdır.

Telefon görüşmelerinde başarılı olabilmek için bahsedilen konularda, bugün eğitim de almak mümkündür. Böylece risk almadan, işin işinde bulabilirsiniz kendinizi. Bir gayrimenkul danışmanı yapacağı görüşmelerin büyük bir bölümünü telefon aracılığı ile gerçekleşeceği için bu konu hayati önem arz etmektedir.

Editör: TE Bilisim