Arsa ve Araziyi Birbirine Karıştırmayın!

Şanlıurfa Eski Emlakçılar Odası Başkanı Fatih Topal, yatırım amacıyla arsa almak isteyenlere uyarıda bulunarak bazı art niyetli kişilerin arazi adı altında tarım arazilerini vatandaşlara sattığını ifade etti.

Arsa ve Araziyi Birbirine Karıştırmayın!

Yeni Akit'te yer alan habere göre, TUİK verilerine göre Şanlıurfa'da nisan ayında konut satışlarının düştüğünü ifade eden Topal, arpa hasadı ve cumhurbaşkanının konut kredileri ile ilgili açıklamasının ardından konut satışlarının artacağını ifade etti.

Şanlıurfa'da vatandaşların genellikle Karaköprü ilçesinde konut tercih ettiğine vurgu yapan Topal, burada konut fiyatlarının bu bölgede diğer bölgelere göre yüksek olduğunu belirtti.

Bazı art niyetli insanların arsa adı altında tarım arazilerini hisseli olarak sattığını vurgulayan Topal, arsa alacaklara uyarılarda bulundu.

'Kulaktan dolma bilgilerle alış veriş yapılırsa zor duruma düşülebilir'

Ev alacaklara önemli tavsiyelerde bulunan Topal, "Ev alacaklara kendi seçtikleri bölgeleri çok iyi araştırmalarını ve bu işi profesyonel olarak yapan meslektaşlarımızı tercih etmelerini tavsiye ederiz. Tek bir bölge ile yetindikleri takdirde maalesef kulaktan dolma bilgilerle alış veriş yapılırsa zor duruma düşülebilir.

Ev seçerken de özellikle sosyal medyada değil de bölgeye inmeleri ve araştırma yapmalarını tavsiye ederim. Seçim yapacakları bölgede de yine kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek altyapı, okul, sağlık ocağı ve ulaşıma dikkat etmelidirler. " ifadelerini kullandı.

'Arsa ve arazi birbiri ile karıştırılmamalıdır'

Bazı kişilerin arsa diye tarım bölgelerinde arazi alarak mağdur olduklarını ifade eden Topal, "Yatırımcıların artmasıyla beraber maalesef Türkiye'de olduğu gibi bölgemizde de dolandırıcılar ve kötü emelli kişiler var.

Vatandaşlarımızın arsa ve arazileri karıştırmamaları gerekiyor. Arsa, inşaat yapılan bölgelerdir; araziler ise tarım bölgeleridir. Bazı kişiler arsa diye tarım bölgelerinde arazileri hisseli olarak alıyor.

Tapular, tapu dairesinde veriliyor. Noterden satış aldığı takdirde yerin satışını almış gibi zannediyor. Bu duruma kesinlikle inanmasınlar. Tapu, muhakkak ki tapu dairesinden alınır. Noterdeki satış, satış değildir.

Alıcı satışı fesh ettiği takdirde satış akdi gerçekleşmemiş olabilir. Vatandaşların bu duruma özellikle dikkat etmesini öneriyoruz. Son zamanlarda bu noktada çok şikâyetler alıyoruz. Sizin aracılığınızla vatandaşları uyarıyoruz." diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2022, 05:19
YORUM EKLE