Gayrimenkul Danışmanları, kariyerlerinin hem uzun hem de kısa vadeli gidişatını yönlendirmeye yardımcı olacak hedefler belirlemeliler. Bu, belirli miktarda satılan mülkler gibi ölçülebilir hedefleri içerebileceği gibi daha kişisel de olabilir. Bir gayrimenkul kariyeri peşinde koşuyorsanız, hangi kariyer başarılarına ulaşmak istediğinizi düşünmeniz önemlidir. Bu makalede gayrimenkul danışmanının kim olduğunu, kariyerinde hedef belirlemenin neden önemli olduğunu ve etkili gayrimenkul danışmanı kariyer hedefleri belirlemenize yardımcı olacak adımları, ipuçlarını ve örnekleri paylaşacağım.

Gayrimenkul Danışmanı Kimdir?

Gayrimenkul Danışmanları, müşterilerin gayrimenkullerini satmak veya kiralamak ya da satın alacak veya kiralayacakları gayrimenkulleri bulmalarına yardımcı olmak için onlarla birlikte çalışan profesyonellerdir. Bu profesyoneller genellikle konut, lüks evler, ticari gayrimenkuller (ofis, dükkân, depo vb.), endüstriyel gayrimenkuller (fabrika binaları lojistik depolar vb.), araziler gibi satılacak belirli bir mülk türünde uzmanlaşır.

Bir gayrimenkul danışmanının temel görevleri genellikle şunları içerir:

 • Müşterilere piyasa verileri hakkında danışmanlık yapmak,
 • Müşterilerle mülkleri gezmek,
 • Satın alma sözleşmelerinin ve teklif mektuplarını hazırlamak,
 • Müşterilere satın alma, satış veya kiralama sürecinde rehberlik etmek,
 • Hizmetlerinin reklamını yapmak,
 • Müşteriler ve diğer gayrimenkul danışmanları ile iletişim kurmak.

Gayrimenkul Danışmanlarının Kariyer Hedefleri Neden Önemlidir?

Bir gayrimenkul danışmanının kariyer hedeflerini belirlemek çeşitli nedenlerden dolayı önemlidir. Kariyer hedefleri, kariyerlerinin gidişatını belirlemelerine yardımcı olur ve bu da daha uygulanabilir hedefler belirlemeye yardımcı olur. Bu da gayrimenkul danışmanlarını genellikle motive edici ve belirli başarılara yönelik çalışmalarına olanak tanır.

Gayrimenkul rekabetçi bir sektör olduğundan gayrimenkul danışmanlık ofislerinin rekabetçi olmanın yollarını bulmaları önemlidir. Bunu yapmanın bir yolu, gayrimenkul danışmanlarına kariyer hedefleri belirlemek ve kariyerlerinin önümüzdeki birkaç yılı için bir plan oluşturmaktır. Bu, gayrimenkul danışmanlarının harekete geçmesine ve pazardaki diğer danışmanlara göre nasıl avantaj elde edebileceklerine dair fikir sahibi olmalarına yardımcı olur.

Gayrimenkul Danışmanı-Kariyer Hedefleri Nasıl Belirlenir?

Eğer gayrimenkul danışmanıysanız kariyerinizin nasıl ilerlemesini istediğinize dair bir plan yapmanız faydalı olacaktır.

Gayrimenkul Danışmanı kariyer hedeflerini belirlemek için şu adımları izleyin:

1. Uzun vadeli bir hedefi gözünüzde canlandırın

Kariyer hedeflerini belirlemeye başlamak için kariyerinizle ilgili olarak önümüzdeki beş yıl içinde nerede olmak istediğinizi düşünün. Daha sonraki adımlarda size yardımcı olabileceğinden, belirli bir uzun vadeli hedefi görselleştirmek en iyisidir.

Önümüzdeki beş yıl içinde kariyerinizin nasıl olmasını istediğinizi belirlemek için işin sevdiğiniz yönlerini ve size çekici gelmeyen kısımlarını göz önünde bulundurun. Bu, kariyer hedefinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, müşterilerle etkileşimde bulunmayı seviyor ancak kendi işinizi seçememekten hoşlanmıyorsanız, daha bağımsız çalışabilmek için kendi emlak ofisinizi kurma hedefini belirleyebilirsiniz.

2. Kısa vadeli hedeflerinizi belirleyin

Uzun vadeli bir hedefe karar verdikten sonra, bu hedefe ulaşmak için kullanabileceğiniz kısa vadeli hedefler belirleyin.

Olayların genel bir zaman çizelgesini oluştururken hangi adımları atabileceğinizi düşünün. Bu aşamada geriye doğru çalışmak yardımcı olabilir. Örneğin, kendi emlak ofisinizin sahibi olmak istiyorsanız, işletmenize fon sağlamanın, becerilerinizi pazarlamanın ve satış uygulamalarınızı geliştirmenin yollarını bulabilirsiniz. Yüksek değerli bir mülk satma hedefi belirleyebilir ve komisyonunuzu kendi işinizi finanse etmek için kullanabilirsiniz. Çeşitli kurslara katılarak gelecekte örneğin işletmenizin reklamını nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

3. Hedeflerinizi araştırın ve kaydedin

Hedeflerinizin ne olduğuna dair genel bir fikriniz olduğunda, temel bilgileri belirlemek için bunları araştırın. Örneğin, bölgenizde nasıl ofis kuracağınızı araştırabilirsiniz. Bu bilgiyi bilmek, hedefleriniz için önemli ayrıntıları planlamanıza ve bunları nasıl başarabileceğiniz konusunda daha net bir fikre sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Araştırmanızı yaptıktan sonra hedeflerinizi kaydedin. Bunun için çeşitli ortamlar kullanabilirsiniz; bu nedenle hangisinin sizin için en motive edici olabileceğini düşünün. Örneğin, hedeflerinize ulaşmak için bir vizyon panosu veya görsel bir zaman çizelgesi oluşturabilirsiniz. Hedeflerinizi kaydetmek sizi motive etmenize yardımcı olabilir ve onlara ulaşmanız gerektiğini hatırlatabilir. Bu aynı zamanda hedeflerinize yönelik yaptığınız araştırmaları hatırlamanız açısından da yararlı bir uygulamadır.

4. Kendinizi sorumlu tutun

Yarattığınız hedeflerden kendinizi sorumlu tutmanız önemlidir. Bunları başarmak için kendinize makul olanaklar sağlayın ve eyleme geçirilebilir kariyer adımları atmaya kendinizi adayın. Bu, kariyerinizi kademeli olarak ilerletmenize ve uzun vadeli hedefinize ulaşmaya yaklaşmanıza yardımcı olabilir. Hedeflerinizin zaman içinde nasıl değişebileceğini de düşünebilirsiniz. Koşullarınız veya hedefleriniz değişirse hedefinizi güncellediğinizden ve kendiniz için belirlediğiniz kısa vadeli hedeflere doğru çalıştığınızdan emin olun.

5. Başarılarınızı kutlayın

Kısa vadeli hedeflerinize ulaştıkça kendinizi kutlamanıza izin verin. Büyük bir olay ya da uygulama olmasına gerek olmasa da bir hedefe ulaştığınızı kabul etmek sizi kariyer ilerleme yolunuza devam etmeye teşvik edecektir. Bu uygulama aynı zamanda hedeflerinize ulaşmanız için bir teşvik görevi görerek sizi motive edecektir. Kendi başarılarınızın farkına varmak, bir profesyonel olarak kendinize olan güveninizi artırmanıza da yardımcı olur ve bu da sizi bir sonraki kariyer hedefinize daha iyi hazırlayabilir.

Gayrimenkul Danışmanı Kariyer Hedeflerini Belirlemeye Yönelik İpuçları

Kariyer hedeflerinizi belirlerken, sürecinizde size yardımcı olacak şu ipuçlarını göz önünde bulundurun:

AKILLI hedefler belirleyin

 • Spesifik: Açık bir hedefe sahip olmak, bunu başarmak için bir strateji oluşturmanıza yardımcı olabilir.
 • Ölçülebilir: Ölçülebilir hedefler, ölçülebilir yöntemlerle ilerlemeyi görmenize olanak tanıyan hedeflerdir.
 • Ulaşılabilir: Diğer sorumluluklarınızı dengelerken makul bir şekilde koruyabileceğiniz hedefler belirlemek önemlidir.
 • Gerçekçi: Gerçekçi hedefler, ulaşılamaz hale gelmeden size meydan okuyabilir ve bu da sizi hedef belirleme yolunuza devam etmeye teşvik edebilir.
 • Zamana bağlı: Hedeflerinize bir zaman çerçevesi atamak, onlara ulaşma konusunda daha güçlü bir aciliyet duygusu hissetmenize yardımcı olacaktır.

Kişisel Sorumluluklarınızı Göz Önünde Bulundurun

Hedefleri belirlerken iş dışındaki sorumluluklarınızı ve iş görevlerinizin tam listesini dikkate almanız önemlidir. Kariyer hedeflerinizin, sahip olduğunuz diğer sorumlulukları yerine getirme yeteneğinize engel olmaması önemlidir. Bu uygulama aynı zamanda hedefleriniz için gerçekçi bir zaman çizelgesi planlamanıza da yardımcı olabilir. Örneğin, yeni bir çocuğunuz olduysa, yeni sertifika eğitimlerine ayıracak zamanınız veya paranız olmayabilir. Kişisel programınızı göz önünde bulundurmanız ve ulaşabileceğiniz diğer hedefler veya hedefinize ulaşma ve diğer sorumluluklarınızla ilgilenme yolları hakkında beyin fırtınası yapmanız yararlı olacaktır.

Gayrimenkul Danışmanı Kariyer Hedeflerine Örnekler

Bir Gayrimenkul Danışmanı olarak hedefler belirlerken, belirleyebileceğiniz hedef örneklerini göz önünde bulundurmanız faydalı olabilir. Gayrimenkul Danışmanı kariyer hedefleriniz kişisel tercihlerinize ve yeteneğinize bağlı olsa da, sahip olabileceğiniz bazı kariyer hedefleri şunlardır:

 • Müşteri türü: Belirli bir müşteri türüyle diğerlerinden daha fazla çalışmaktan keyif alabilirsiniz ve müşteri demografinizi daraltmak veya genişletmek için bir hedef belirleyebilirsiniz.
 • Satış Sayısı: Belirli bir zaman diliminde yapmak istediğiniz gayrimenkul satış sayısını belirleyebilirsiniz.
 • Sertifikalar: Gayrimenkul Danışmanları özel pazarlara girebilir ve lüks ev pazarlama uzmanı, endüstriyel gayrimenkul uzmanı gibi ek sertifikalar alarak kazanç potansiyellerini artırabilir.
 • Reklam: Gayrimenkul Danışmanları genellikle yeni müşteriler bulmak için reklamlara güvenir; bu nedenle, marka bilinirliğinizi artırmak ve belirli miktarda yeni müşteri bulmak için bir reklam hedefi belirleyebilirsiniz.
 • Kazanma potansiyeli: Ne kadar kazanmak istediğinize dair bir hedef belirleyebilir ve bu rakama nasıl ulaşacağınızın stratejisini belirleyebilirsiniz.