Yeni bir gayrimenkul danışmanı olarak kariyerinize başlamak önemli bir çalışma gerektirebilir, ancak yeni ilişkiler kurup becerilerinizi geliştirdikçe büyük ödüller de sunabilir. Yeni gayrimenkul danışmanları işe ilk başladıklarında genellikle kişisel marka bilinirliğini artırmaya, başkalarıyla ağ kurmaya ve topluluk üyeleriyle güçlü ilişkiler geliştirmeye odaklanırlar. İster gayrimenkul sektörüne yeni başlamış olun, ister kariyerinizde ilerleme yolunda olun, bugün paylaşacağım ipuçlarını gözden geçirmek özgüveninizi oluşturmanıza ve bu mesleği daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Bu yazımda, iyi bir gayrimenkul danışmanı neleri başarması gerektiğini inceliyor ve kariyerinize başladığınızda başarılı olmanıza yardımcı olacak 14 ipucu paylaşıyor olacağım.

YENİ GAYRİMENKUL DANIŞMANLARI İÇİN İPUÇLARI

1. Gayrimenkul Danışmanlığı Yetki Belgesi Gereksinimlerini Karşılayın

Ülkemizde gayrimenkul danışmanlığı mesleği yönetmeliği gereği Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş gayrimenkul danışmanı olma zorunluluğunuz bulunmakta. Yetki belgesi sahibi olabilmeniz sırasıyla;

 • Üniversite Onaylı 100 saatlik “Gayrimenkul Danışmanlığı” eğitimi almanız,
 • Gayrimenkul Danışmanlığı MYK Seviye 4 veya 5 sınavında başarılı olmanızı,
 • Asgaride bir Şahıs Firması kurmanızı,
 • Meslek Odalarına Kayıt Yaptırmanızı gerektirmektedir.

Burada bir istisnadan bahsetmek isterim; Üniversitelerin Emlak Yönetimi bölümlerinden mezun olanlar yukarıdaki sıralamaya şahıs firması kurma maddesinden itibaren dahil olmaktalar.

2. Kendinizi Bölgenizde Pazarlayın

Potansiyel gayrimenkul fırsatlarını keşfetmek için mülk sahipleriyle etkileşime girerek bölgenizi tanıyın. Hizmetlerinizi duyuran el ilanları göndererek, kendinizi şahsen tanıtmak için kapıları çalarak ve brandanızı asarak bu bölgede kendinizi pazarlayın.

Bu, görünürlüğünüzü artırmanıza, potansiyel müşteriler oluşturmanıza ve tutarlı gayrimenkul çalışmaları geliştirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, gelecekte hangi mülklerin mevcut olabileceğini anlamanıza ve rakiplerinizin kendilerini pazarlamak için ne yaptıklarına dair bir fikir edinmenize yardımcı olabilir.

3. Kişisel ve Ticari Harcamalarınızı Takip Edin

Yetki belgesine sahip olma süreciniz ve pazarlama materyalleriniz için biraz başlangıç parasına ihtiyacınız olabilir. Başlangıç maliyetlerinizi hesapladıktan sonra, ulaşım, muhasebe ücretleri gibi diğer kişisel ve profesyonel harcamaların bir listesini yapın. Giderlerinizi, kazançlarınızı ve nakit akışınızı tek bir yerde takip etmek için gider yönetimi yazılımını kullanın ya da böyle bir tabloyu Excel formatında bilgisayarınızda oluşturun. Bu, her ay bütçelemeyi, finansal hedeflerinize ulaşmayı ve vergi beyanında bulunmayı kolaylaştırabilir.

4. Zamanınızı Yönetin

Bir gayrimenkul danışmanı olarak zamanınızı etkili bir şekilde yönetmeyi öğrenmek, stresi önlemenize, görevleri daha verimli bir şekilde tamamlamanıza ve finansal olarak başarılı olmanıza yardımcı olabilir. Her güne bir planla başlayın ve ertelemeyi en aza indirmek için önce daha az istenen görevleri tamamlamaya çalışın. Ayrıca gününüzü organize etmek ve zamanınızı akıllıca harcamanıza yardımcı olmak için bir planlayıcı, yapılacaklar listesi veya görev yönetimi yazılımı da kullanabilirsiniz.

Kişisel hayatınız ve profesyonel hayatınız arasında sınırlar belirleyerek iş gününüz boyunca dikkat dağıtıcı unsurları sınırlayın. Daha sonra, bu sınırları arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize iletin, böylece kişisel görüşmeler ve sosyal aktiviteler için ne zaman müsait olduğunuzu ve olmadığınızı anlasınlar.

5. Bir Pazarlama Planı Geliştirin

Gayrimenkul danışmanı olarak yeni kariyerinize başladığınızda, bütçenizin bir kısmını pazarlama harcamalarına ayırmanız faydalı olacaktır. Pazarlama planınız profesyonel bir web sitesi, güçlü bir sosyal medya varlığı, el ilanları ve broşürler gibi basılı materyaller, branda/tabela ve ağ oluşturma etkinliklerini içerebilir.

Ayrıca, e-posta pazarlaması, gazete reklamları ve diğer pazarlama materyallerini kullanma olasılığını da araştırabilirsiniz. Pazarlama yaklaşımınızı çeşitlendirerek daha fazla potansiyel alıcıya ve satıcıya ulaşabilir, bu da müşteri tabanınızı daha hızlı büyütmenize yardımcı olabilir.

6. Bir Gayrimenkul Danışmanlık Ofisi Seçin

Bir gayrimenkul danışmanlık ofisi seçerken seçeneklerinizi dikkatlice değerlendirin. Ofisin hedefleri, size hangi araçları ve desteği sunabilecekleri ve komisyon dağılımları hakkında sorular sorun. Ofisin sahip olduğu ortalama listeleme sayısını araştırın ve listelemelerinin kalitesine dikkat edin. Ofisin yasal lisanslarının olduğundan emin olun.

7. Bir Akıl Hocası (Mentör) Bulun

Gayrimenkul sektöründe size yol gösterebilecek, size tavsiyelerde bulunabilecek ve kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlayabilecek bir akıl hocası bulmayı düşünün. Ofis Broker’ınız veya bölgenizde daha deneyimli bir gayrimenkul danışmanı bulun. Bir akıl hocasına sorabileceğiniz bazı sorular şunlardır:

 • Bu pazarda hangi zorluklarla karşılaşabilirim?
 • Potansiyel müşterileri müşteriye dönüştürme stratejiniz nedir?
 • Gününüzü nasıl planlıyorsunuz ve zamanınızı nasıl yönetiyorsunuz?
 • Gayrimenkul danışmanı olarak işe başladığınızda karşılaştığınız en büyük zorluk neydi?
 • Öğrenmeme ve başarılı olmama yardımcı olacak hangi kaynakları önerirsiniz?
 • En başarılı pazarlama taktiğiniz nedir?

8. Ağınızı Büyütün

Ağınız önemli bir varlıktır çünkü çoğu gayrimenkul danışmanı işi kulaktan kulağa ve tavsiyeler yoluyla alır. Ağınızı büyütmek için gayrimenkul danışmanı etkinliklerine, ağ oluşturma etkinliklerine ve topluluk etkinliklerine katılın. Ailenizin ve arkadaşlarınızın gayrimenkuldeki yeni kariyerinizden haberdar olduğundan emin olun ve onlara ev satın almak veya satmak isteyen birini tanıyıp tanımadıklarını sormaya başlayın.

9. Başarı İçin Giyin

Bir iş insanı rolüne uygun giyinmek faydalıdır. Müşterilerinizle görüşürken olumlu bir ilk izlenim yaratmak için profesyonel, temiz ve kırışıksız kıyafetler giyin. Bu, yetenekli ve saygılı görünmenize yardımcı olabilir ve bu da müşterinizin güvenini kazanmanıza yardımcı olabilir.

10. İletişim Becerilerinizi Geliştirin

Bir gayrimenkul danışmanı olarak, sözlü ve yazılı iletişim becerilerinizi sıklıkla kullanabilirsiniz. Gayrimenkul danışmanları genellikle müşterilerine karmaşık yasal terimleri ve vergi belgelerini onların anlayabileceği şekilde açıklar. İster bir satıcı için bir teklif pazarlığı yapıyor olun, ister ilk kez ev sahibi olan birine satın alma sürecini açıklıyor olun veya diğer gayrimenkul danışmanları ile ağ kuruyor olun, güçlü iletişim becerilerine sahip olmak çok önemli olabilir.

11. Kendinize Yatırım Yapın

Yeni bir gayrimenkul danışmanı olarak, ofisinizdeki eğitimlere katılarak, seminerlere katılarak ve eğitiminize devam ederek kendinize yatırım yapın. Bir gayrimenkul danışmanı olarak başarılı olmanıza yardımcı olabilecek bazı çevrimiçi kurslar arasında sosyal medya pazarlaması, iletişim, beden dili, satış ve pazarlama, finans ve genel işletme dersleri alabilirsiniz.

12. Topluluklara Katılın

Bir toplulluğa dahil olmak ağınızı genişletmenin harika bir yoludur. Kâr amacı gütmeyen bir kuruluşta gönüllü olmayı, bir sivil toplum kulübüne katılmayı veya yerel bağış toplama etkinliklerine katılmayı düşünün. Topluluğunuza ve ihtiyaç sahiplerine yardım etmenin yanı sıra, bu bölgenizdeki insanlarla güven oluşturmanıza, yönlendirmeleri artırmanıza ve potansiyel müşteri oluşturmanıza yardımcı olabilir.

13. Müşterilerinizle İlişki Kurun

Başarılı gayrimenkul danışmanı, potansiyel müşterilerle güçlü ilişkiler kurmanın önemini anlar. İşinizin bir parçası, müşterinin rahat, önemsenen ve anlaşılan hissetmesini sağlamaktır. Müşterilerinize bolca soru sorun ve güven oluşturmak için aktif dinlemeyi uygulayın.

14. Profesyonel Bir Fotoğrafçı veya Kameramanla Ortak Olun

Ev ilanlarınızda ve pazarlama materyallerinizde kaliteli fotoğraflar ve videolar kullanmak, mülkleri daha hızlı satmanıza ve hatta potansiyel alıcı sayısını artırmanıza yardımcı olabilir. Profesyonel bir fotoğrafçıyla çalışmak ayrıca size zaman kazandırabilir ve ilanlarınızın satılık diğer evlerden daha benzersiz görünmesini sağlayabilir.

Zamanla, bu fotoğrafları bir portföy oluşturmak ve reklam materyallerinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz; bu da sizi gayrimenkul danışmanı olarak seçen satıcıların sayısını artırabilir. Havadan videolar ayrıca çevrimiçi içerik paylaşımında ve sosyal medyada ilgi yaratmanın harika bir yolu olabilir.

İyi bir gayrimenkul danışmanı ne yapar?

İyi bir gayrimenkul danışmanı organizedir, hazırlıklıdır ve yeni bir şeyler öğrenmeye hazırdır. Kariyerlerini bir iş olarak görmeyi taahhüt eden gayrimenkul danışmanları, tavsiyeler temelinde hızla büyüyebilirler.

Bu gayrimenkul danışmanları, profesyonel bir itibar geliştirmek ve toplulukları içinde güven oluşturmak için çabalarlar. Doğru iş ahlakı ve stratejiyle, birçok gayrimenkul danışmanı kariyerlerinin onlara yüksek gelir potansiyeli ve heyecan verici bir yaşam tarzı sağlayabileceğini keşfeder.

Bir gayrimenkul danışmanı olarak ilk ayınızda neler bekleyebilirsiniz?

Gayrimenkul danışmanı olarak ilk ayınızda, müşteri bulur ve onlara yardım eder ve bir uzman olarak varlığınızı kurarsınız. Başarıya ulaşmak için ilk ayda atabileceğiniz bazı adımlar şunlardır:

 • Kaliteli kartvizitler sipariş edin ve kullanın.
 • Profesyonel bir portre fotoğrafı çekin ve internette paylaşın.
 • Profilinize ekleyebileceğiniz kısa bir profesyonel biyografi yazın.
 • Potansiyel müşterilerin iletişim bilgilerini toplayın.
 • Çevrimiçi emlak gruplarına katılın.
 • Bölgenizdeki mahalleleri tanıyın.
 • Yerel ağ oluşturma etkinliklerine, seminerlere ve konferanslara katılın.
 • Geleneksel ve dijital pazarlamayı kullanarak bir pazarlama planı oluşturun.

Yeni gayrimenkul danışmanlarının ihtiyaç duyduğu beceriler

Aktif Dinleme

Müşterilerinizin muhtemelen istedikleri ev ve mahalle türü hakkında bir fikirleri vardır. Tercihleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve arama sırasında değerli hissetmelerine yardımcı olmak için aktif dinlemeyi kullanabilirsiniz.

Müzakere

Emlak sektöründe etkili bir şekilde pazarlık yapabilmek çok önemlidir. İşlemler sırasında müşterilerle ve diğer meslektaşlarınızla pazarlık yapabilirsiniz.

İletişim

Müşterilerle ilişki kurmak, ihtiyaçlarını anlamak ve bilgi iletmek için açık ve etkili iletişim şarttır. Telefon, e-posta, yüz yüze görüşmeler ve yazılı yazışmalar gibi çeşitli kanallar aracılığıyla iletişim kurabilirsiniz.

Problem Çözme

Gayrimenkul işlemleri sırasında çeşitli zorluklar ve engellerle karşılaşabilirsiniz. Güçlü problem çözme becerileri geliştirmek, karmaşık durumlarda işlemleri yolunda tutmanıza yardımcı olabilir.

Pazarlama ve Satış

Müşterileri çekmek ve anlaşmaları kapatmak için kendinizi ve listelerinizi etkili bir şekilde pazarlayın. Reklamcılık, sosyal medya pazarlaması, fotoğrafçılık, sahneleme ve sunum becerilerinizi kullanabilirsiniz. Bir mülkün benzersiz satış noktalarını nasıl vurgulayacağınızı ve potansiyel alıcılara etkili bir şekilde nasıl pazarlayacağınızı öğrenin.

Araştırma

Bir gayrimenkul danışmanı olarak okullar, restoranlar, mahalleler, toplu taşıma ve vergiler hakkında yerel bilgiye ihtiyacınız var. Sattığınız mülkler ve çevrelerindeki alanlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için araştırma becerilerinizi kullanabilirsiniz.

Zaman Yönetimi

Bağımsız bir gayrimenkul danışmanıysanız, muhtemelen bir yöneticinin denetimi olmadan randevularınızı ve zamanınızı yönetiyorsunuzdur. Bu, zaman yönetimini görevlerinizi tamamlayabilmenizi ve gösterimlere ve toplantılara zamanında varabilmenizi sağlamak için hayati bir beceri haline getirir.