Gayrimenkul danışmanlığı mesleğine başlamayı düşünüyor olabilirsiniz. Bu düşüncede olup bu mesleğe başlamış ve icra eden Türkiye’de yaklaşık 50.000 kayıtlı gayrimenkul danışmanı mevcut. Bu rakamın yanı sıra 130.000 kişinin de bu işi kayıt dışı yaptığı tahmin edilmekte.

Benzer kazanç potansiyeline sahip diğer kariyerlerle karşılaştırıldığında gayrimenkul danışmanlığı nispeten kolaydır. Kendi işinin patronu olmak, yeni insanlarla tanışmak ve insanlara hayatın en büyük dönüm noktalarından birinde yardımcı olmak gibi pek çok avantajı da vardır. Yine de başarılı bir gayrimenkul danışmanlığı kariyeri oluşturmak birçok insanın hayal ettiğinden daha zor bir iştir. Bu yazımda gayrimenkul danışmanlığı kariyerinin sizin için uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olmak amacıyla bu işi daha yakından incelemek istedim.

TEMEL ÇIKARIMLAR

 • Bir gayrimenkul danışmanı olarak çalışmak tatmin edici ve mali açıdan ödüllendirici olabilir, ancak kolay değildir.
 • Gayrimenkulde kariyer, iş geliştirmeyi, kendinizi tanıtmayı, potansiyel müşterileri takip etmeyi, karmaşık evrak işleriyle uğraşmayı, müşteri hizmetleri sağlamayı ve çok daha fazlasını gerektirir.
 • Çoğu gayrimenkul danışmanına yalnızca komisyon esasına göre ödeme yapılır, dolayısıyla maaş olmadan çalışmak durumundalar.

Gayrimenkul Danışmanlığının Artı ve Eksileri

Artıları

 • Esnek çalışma saatleri.
 • Yüksek kazanç potansiyeli.
 • Satış yapmaktan hoşlanan dışa dönük insanlar için çalışmak keyifli olabilir.

Eksileri

 • Çalışma saatleri çok uzayabilir.
 • Komisyona dayalı gelir oldukça değişkendir ve performansa bağlıdır.
 • Toplantıları ve belgeleri takip etmek için güçlü organizasyon becerilerine ihtiyacınız var.

Gayrimenkul danışmanlarının bu mesleği seçmelerinin en önemli sebeplerinden birisi çoğu zaman kendi çalışma saatlerini kendilerinin belirleyebiliyor olması ve kendi işlerinin patronu olabilmeleridir. Önemli miktarda komisyon kazanma potansiyeli de caziptir ve satış yapmaktan ve insanlarla tanışmaktan hoşlananlar için gayrimenkul satmak, iş gününüzü geçirmenin ilgi çekici bir yolu olabilir.

Gayrimenkul satarak geçimini sağlamak zor bir iştir. Yasal belgeleri, toplantıları ve tüm görevleri takip edebilmek için organize olmanız gerekir. İşin çoğu komisyona dayalı olması nedeniyle belirli aralıklarda gelir elde edemeden de çalışmak durumunda kalabilirsiniz. Satmazsanız hiçbir şey kazanamazsınız.

Gayrimenkul Danışmanının Görevleri

Elbette yetki belgesi almak işin kolay kısmı. Bir gayrimenkul danışmanı olarak başarılı olmak ve sürdürülebilir bir gelir elde etmek zor bir iştir. Çoğu durumda, önemli miktarda zaman, çaba ve hatta para taahhüdü gerektirir.

İdari Görevler

Yeni başlayanlar için, gayrimenkul danışmanı olmak, idari görevleri yönetmeyi de gerektirir. Yasal belgeler doğru olmalı ve etkinlikler koordine edilmelidir. Herhangi bir rutin gününüzde şunları yapmanız gerekebilir:

 • Sözleşmeleri ve kira kayıtlarını tamamlayın, gönderin ve dosyalayın.
 • Randevuları, yer gösterimlerini, açık ev organizasyonlarını ve toplantıları organize edin.
 • El ilanları, bültenler ve diğer tanıtım materyallerini oluşturun ve dağıtın.
 • Kayıtlar, yazışmalar ve diğer materyaller için kağıt ve elektronik dosyalama sistemleri geliştirmek ve sürdürmek.
 • Aylık, üç aylık ve yıllık bütçeler oluşturun ve yönetin. 
 • Portföyler için pazarlama planları geliştirin.
 • Müşterileriniz, gayrimenkuller ve piyasa rayiçleri ile ilgili veri tabanları oluşturun.
 • Satılmışlar, aktif satılıklar ve uzun süredir pazarda olanlar gayrimenkullerle ilgili listeleri araştırın ve müşteri adaylarınız için karşılaştırmalı rakip Pazar analizleri hazırlayın.
 • E-postalara ve telefon çağrılarına yanıt verin.
 • Web sitenizi ve sosyal medya profillerinizi güncelleyin.

Uzun yıllardır sektörde bulunan ve iyi kazanan bir gayrimenkul danışmanı bu idari görevlerin bir kısmını veya tamamını yerine getirmek için bir asistan tutacak bütçeye sahip olabilir. Ancak sektöre yeni başlıyorsanız, muhtemelen bu görevlerle kendiniz ilgilenmeniz gerekecektir.

Detay odaklı olup olmadığınızı ve evrak işlerinde iyi olup olmadığınızı bir düşünün. Bu idari görevleri düzenli olarak yerine getirecek organizasyon becerilerine ve motivasyona sahip misiniz? Son teslim tarihine kadar birden fazla görevi yerine getirebiliyor musunuz?

Olası Satış Yaratımı

Müşteri bulmak, bir gayrimenkul danışmanı olarak başarınızın merkezinde yer alır. Sonuçta alıcılar ve satıcılar olmasaydı hiçbir işlem ve dolayısıyla komisyon da olmazdı. Bağlantı kurmanın ve potansiyel müşteriler yaratmanın yaygın bir yolu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere zaten tanıdığınız kişiler aracılığıyla potansiyel müşteriler yaratmaya odaklanan bir gayrimenkul etki alanı stratejisidir:

 • Aile
 • Arkadaşlar
 • Komşular
 • Sınıf arkadaşları
 • İş ortakları
 • Diğer sosyal bağlantılar

Bu, düzenli olarak birçok kişiyle buluşmayı ve konuşmayı, kartvizit dağıtmayı, iletişim bilgilerini paylaşmayı ve müşteri veri tabanınızı oluşturmak için iletişim bilgilerini dosyalamayı içerebileceği anlamına gelir. İlk teması kurduktan sonra, tanıştığınız kişilerin gelecekte adınızı hatırlaması için telefon görüşmeleri, e-postalar, posta veya kısa mesajlarla devam etmeniz gerekecektir.

Çoğu insan hayatının bir noktasında mülk satın aldığı, sattığı veya kiraladığı için tanıştığınız herkes bir gün müşteriniz olabilir. Kendinizi satmakta rahat mısınız? Aileniz, arkadaşlarınız, komşularınız ve diğer sosyal bağlantılarınızla iş kurmaya istekli misiniz?

Gayrimenkul Müşterileriyle Çalışmak

Her günün bir kısmını alıcı, satıcı veya kiracı olsun, müşterilerle doğrudan çalışarak geçireceksiniz. Ve bunun her zaman mesai saatleri içinde olmayacağını unutmayın. Bu, kişisel zamanınızın bir kısmını, yani ailenizle ve arkadaşlarınızla geçirdiğiniz zamanı feda etmeniz gerekebileceği anlamına gelir. Son dakikada bir şey ortaya çıkarsa bu, mevcut planlarınızın iptal edilmesi anlamına gelebilir.

Bir satıcının temsilcisi gayrimenkul danışmanı, evi satan kişiyi temsil eder ve portföy sunumları hazırlamak, mülklerin dijital fotoğraflarını çekmek, evleri iyi gösterecek şekilde sahnelemek, mülkleri pazarlamak ve açık ev davetlerine ev sahipliği yapmak için zaman harcamayı gerektirir.

Alıcının temsilcisi gayrimenkul danışmanı, ev satın almak isteyen kişiyi temsil eder ve uygun portföyleri bulmak ve bunları potansiyel alıcılara göndermek için satılık portföy listelerini taramak için zaman harcamayı gerektirir. Ayrıca mülkü ilgilenen alıcılara gösterecek ve müşterilerinize tapu işlemlerinde ve varlığınızın gerekli olduğu veya talep edildiği diğer faaliyetlerde eşlik etmenizi gerektirir.

İnsanlarla çalışma konusunda rahat mısınız? Zorlu veya talep kâr bir müşteriniz olsa bile coşkunuzu ve profesyonelliğinizi koruyabilir misiniz?

Nasıl Gayrimenkul Danışmanı Olunur?

Gayrimenkul danışmanları her zaman lisanslı bir gayrimenkul danışmanlık ofisi çatısı altında çalışır. Ayrıca kendiniz de bir gayrimenkul danışmanlık ofisi sahibi olmak isteyebilirsiniz. Bu durumda ek eğitim ve deneyim gereksinimlerini karşılamanız gerekir. Broker lisansınızı aldığınızda bağımsız olarak çalışabilir ve sizin için çalışacak gayrimenkul danışmanları ekibi oluşturabilirsiniz.

Yetkili bir gayrimenkul danışmanı olabilmeniz için;

 • Üniversite onaylı 100 saatlik gayrimenkul danışmanlığı eğitimi almanız gerekir. Bu eğitimler online eğitimler şeklinde piyasada verilmektedir.
 • MYK sınavına girip yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekir. Üniversitelerin Emlak Yönetimi bölümlerinden mezun olursanız MYK sınavına girmenize gerek kalmaz. MYK sınavına beş yılda bir girmeniz gerekmektedir. Ancak Emlak Yönetimi bölümlerinden mezunlarının böyle bir süre zorunlulukları yoktur.
 • Şirketleşmeniz ve vergi levhası sahibi olmanız gerekir. Ancak bağlı olduğunuz ofiste bordrolu olarak ta çalışma imkanınız olabilir.
 • Meslek odalarına üyeliğinizi yaptırmanız gerekir.
 • Ticaret bakanlığına tüm bu edinimlerinizi beyan ederek yetki belgesine müracaat etmeniz gerekir.
 • Ticaret bakanlığı evraklarınızı inceleyip onayladığı takdirde yetkili gayrimenkul danışmanı olmuş olursunuz.
 • Gayrimenkul sektöründe bir kariyerin sizin için uygun olup olmadığına karar verirken, yetki belgenizi almak ve başlangıç maliyetlerinizi karşılamak için zamanınız ve paranız olup olmadığını değerlendirdiğinizden emin olun.

Komisyon Oranları ve Kazançlar

Gayrimenkul danışmanları aracılık ettikleri hizmetlerde satıcı ve alıcılardan %2 + KDV oranında komisyon talep ederler. Elde edilen bu komisyonu da bağlı oldukları ofislerle belirli oranlarda paylaşırlar. Bu paylaşım oranları ofislere ve markalara göre değişiklik göstermektedir. Genellikle %45-%80 arasında değişiklik göstermekle birlikte ortalamada %50 olarak uygulanmaktadır. 

Son Söz

Yukarıda belirttiğim gerçeklerden memnunsanız, sıkı çalışmaktan hoşlanıyorsanız, kendi kendine çalışma fikrinden hoşlanıyorsanız, emlak sektöründe bir kariyer sizin için doğru olabilir. Yeterince mülk satarsanız çok iyi bir yaşam standardına kavuşabilirsiniz.

Gayrimenkul danışmanı kariyeri hem zorlu hem de mali açıdan ödüllendirici olabilir. Ancak sektörde çalışmak isteyen herkes için pek çok farklı benzersiz fırsatın bulunduğunu unutmayın. Konut mülkleriyle çalışmaya karar verebilirsiniz veya belki de ticari binalarla daha çok ilgilenmek istiyor olabilirsiniz. Hangisini seçerseniz seçin, işin gerekliliklerini karşıladığınızdan ve başarıya ulaşmak için bilmeniz gerekenleri anladığınızdan emin olun.