Ev Alırken Dikkat Edilecek Noktalar!

Ev hayali kuran ancak yeni konut alamayanlar ikinci el konut almaya yöneliyor. İkinci el konut alırken dikkat edilecek bazı noktalar var. Bu konulara dikkat etmediğiniz durumlarda maliyetler katlanabilir!

Ev Alırken Dikkat Edilecek Noktalar!

Aldığınız ikinci el dairede dikkat etmeden alım yaparsanız maliyeti yeni daire fiyatına gelmesi işten bile değil! İşte dikkat edilecek hususlar:

MUTLAKA TAPUYA BAKIN 

Özellikle İstanbul’da bulunan eski yapıların bir çoğunun kat mülkiyeti yok. Çoğu, hisse tapulu. Hisse tapulu daireye, kat mülkiyeti tanımlamak mümkün olsa da yine de riskleri beraberinde getiriyor. Örneğin, yüzde 16 hisse sahibi olduğunuz bir apartmanda, yüzde 40 hisse sahibi başka bir bina sakini var. Bu kişiyle daireleriniz aynı ölçüde. Ama, onun hissesi sizden daha fazla. Bu  kişi mahkemeye başvurarak, bina da ortaklığı bozdurabilir. Bu yüzden, alacağınız dairede kat mülkiyetine dikkat etmek gerekiyor. 

NET METREKAREYİ MUTLAKA SORUN

Vatandaş satın aldığı 100 metrekarelik bir konut için 300 bin lira öderken metrekaresini 3 bin liradan aldığını düşünebilir. Ancak bu yanılgıya dur demekte yarar var. Aslında gerçek ölçüm yapıldığında 100 metrekarelik bir dairenin netinin 85 hatta 80 metrekareye kadar düşürüldüğünü söyleyebiliriz. Uzmanların bu konudaki uyarıcı açıklamalarına rağmen maalesef mağduriyetler devam ediyor. 

ZEMİN KONTROLÜ YAPIN

Özellikle zemini parke olan evleri satın alırken iki kere kontrol etmek gerekir. Çünkü parkelerde kabarma, oynama ve esneme olması mümkündür. Bazı bölümlerde zeminde ciddi yükseklikler bile bulunabilmektedir. Eğer seramikler yüzeyler mevcut ise tahribata dikkat etmek gerekir. Ve tabii ki yama yapılıp yapılmadığı da incelenmelidir. Ufak ton farkları ile yapılmış yamaları gözden kaçırmadan sorgulamak gerekir. Kapı ya da dolap arkasına saklanmış olabilecek defoları da unutmayın! 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2018, 04:37
YORUM EKLE