İmar Barışı Fırsatçılığı!

İmar Barışı'na başvuru sonrası kat mülkiyet tapusu almak isteyenler mimarların kapısını çalıyor. İmar Barışı'nı fırsata çeviren bazı mimarlık ofisleri proje tadilatı için vatandaşlardan 5 bin lirayı bulan ücretler istiyor.

İmar Barışı Fırsatçılığı!

Geçen bir aylık sürede başvuru sayısı 2 milyonu geçti. Başvuruların 31 Ekim'e kadar devam edeceği İmar Barışı'nda, ödeme için ise 31 Aralık tarihine kadar süre var. 65 bin 361 yapının sahibi ödemesini tamamladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kasasına “İmar Barışı” düzenlemesi kapsamında, Yapı Kayıt Belgesi bedeli olarak şimdiye kadar 315 milyon lira girdi.

FIRSATÇILIK YAPANLARA PİRİM VERMEYİN

Parasını ödeyip bağımsız birimine kat mülkiyeti tapusu almak isteyen vatandaş ise proje tadilatı için mimarlık ofislerinin kapısını çalmak zorunda kalıyor. Bu talebi fırsat bilen bazı ofislerin yüksek fiyatlarla iş yaptığı eleştirisi var. Mimarlara çizim yaptırmak zorunda olan vatandaştan daire başına 5 bin lira isteyen de var 500 lira isteyen de.

Düzenlemeden kaynaklanan yeni talebi fırsata dönüştürme gayretlerine benzer bir durumla; altı yıl önce kentsel dönüşümün başladığı ilk aylarda karşı karşıya kalmıştık. Mühendisler tarafından belirlenen riskli yapı tespit fiyatında ve bina yıkım fiyatlarında rakamlar havada uçuşmuştu. Bazı bölgelerde daire başına 50 bin liraya kadar fiyat isteyenler vardı. Aradan geçen zaman diliminde bu fiyatlar ciddi oranlarda aşağıya çekildi. Buna benzer tablo şimdi de “İmar Barışı”nda vatandaşların yaptırmak zorunda oldukları proje tadilatları için yaşanıyor. Kapısı çalınan mimarlar, çizim için daire başına farklı fiyat istiyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2018, 11:33
YORUM EKLE