Alacağınız ikinci el evin tapusuna dikkat edin. Kat mülkiyeti tapulu konut alımına önem verilmeli. Kat mülkiyetli tapusu olan ev kanunlara uygun yapılmış ve tamamlanmış ev demektir.

Tapuya gidirek, konuta ait tapu kütüğündeki mevcut kayıtlar incelenmeli. Üzerinde irtifak (kullanım) hakkı olup olmadığı, ipotekli olup olmadığı, satışa engel bir tedbir kararı bulunup bulunmadığı kontrol edilmeli.

Deprem gerçeği unutulmamalı. Bu sebeple konutun bulunduğu bölgenin depreme dayanıklı olup olmadığı öğrenilmeli. Ayrıca binanın deprem yönetmeliğine uygunluğu da kontrol edilmeli.

Konutu yapan firma araştırılmalı. Daha önceki projeleri incelenmeli. Konutun inşaat kalitesi hakkında bilgi edinilmeli.

Bölgenin gelişim yapısı dikkate alınmalı. Ayrıca evin toplu taşımaya, hastanelere, okullara ve diğer sosyal alanlara yakınlığına bakılmalı. Bu unsurlar hem sizin yaşamınızı kolaylaştırır hem de ileride konutun daha rahat bir biçimde satılmasını sağlar.

Evin altyapısına ve fiziksel özelliklerine dikkat edilmeli. İkinci el evlerin muhakkak bir tadilata ihtiyacı olur. Bu da size artı bir masraf demektir.

Seçilen dairenin yönü, ışık ve güneş alma durumu hesaba katılmalı. Güneş alan ve manzarası kapanmayacak konutlara öncelik verilmeli. Ayrıca dairenin bulunacağı katın da değişik bir önemi vardır. Çünkü çatı ve zemin katlarda sıkıntı yaşanılabilir.

Uzmanlar betonarme yapıların ömrünün yaklaşık 50 yıl olduğunu belirtir. Bu sebeple ikinci el konut alırken konutun yaşına dikkat edilmeli.

Dış cephe mantolamasının yapılıp yapılmadığı, yapıldıysa hangi malzemelerin kullanıldığı araştırılmalıdır. Hatta su izolasyonu olup olmadığı da sorgulanmalı.

2024 Kira Geliri Vergisi Rehberi 2024 Kira Geliri Vergisi Rehberi

Konutun geçmiş yıllara ait elektrik, su, çevre vergisi, gayrimenkul vergisi gibi borçları muhakkak kontrol edilmeli. Bu sayede oluşabilecek sorunların ve mağduriyetlerin önüne geçmiş olursunuz.

Editör: Gayrimenkul Gündemi