Tellioğlu, X (Twitter) platformundan duyurduğu mesajında şu ifadeleri kullandı:

Türkiye İnşaat Sektörü Teknoloji ve Yeşil Dönüşüme Adapte Olmalı Türkiye İnşaat Sektörü Teknoloji ve Yeşil Dönüşüme Adapte Olmalı

Maalesef; fırsat buldukça insafsız bir şekilde inşaat sektör maliyetlerini, dolayısıyla konut maliyetlerini artıran ve konuta erişmekte hayli zorlanan vatandaşımızı yüksek kiralara mahkum eden bir avuç ÇİMENTO üreticilerinin, seçim arifesinde “çimento ve beton” ürünlerine ortalama yüzde 25 civarı zam yapmalarını müteahhitlik sektörü olarak kabul etmiyor ve kınıyoruz.

Ne oldu da bu zammı yapma gereği duydunuz?

Her fırsatta Maliyetinizin ortalama yüzde 50’sinin enerji olduğu sizler söylüyordunuz. 6 aydır elektriğe ve doğalgaza zam gelmemesine rağmen bu neyin zammı?

6 Şubat’ta yaşanan büyük felaketin yaralarını sarmaya çalışan “Deprem Risk Kuşağı” altında olan ülkemizde, kentsel dönüşüm de bu fırsatçı zamlar ile daha da zora girecektir.

Yine kamu müteahhitlerimiz Artan bu fahiş fiyatlar ile mevcut işlerini bitirmesi hayli zorlaşacaktır.

Tabii ki iş insaları olarak emeğiniz ve yatırım sermayeleriniz oranında kazanmanıza karşı değiliz ama bunun makul bir sınırı olmalıdır.

2021 yılının Nisan ayında, ülkemizde çimento ton ve beton metreküp fiyatları ortalama 130 lira civarında iken, geçen 36 ay içerisinde ortalama 2.500 lira yani 20 kat artması, maliyet artışı diye izah edilemez. Maliyet girdileriniz belli, enerji fiyatlarındaki artış O günden bu güne yüzde 600-700 civarda olmasına rağmen, sizlerin bu zamları yüzde 2.000’ ( ikinin)lere çıkarmanızı kınıyoruz.

Zira çimento sektörü olarak son iki yıldır borsaya bildirdiğiniz karlılık oranlarınızın yüzde 2000 (iki bin) lerde olması her şeyi açıklamaktadır.

Sektörün çatı kuruluşu olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın ve ilgili bakanlarımızın konuya müdahil olmalarını önemle arz ediyoruz.

İnşaat müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) olarak, Anadolu’daki üyelerimizden gelen yoğun şikayetler üzerine İMKON yönetim kurulunu acil olarak toplayıp, her türlü tedbiri almaya yönelik atılacak adımları görüşeceğiz.

Sorumlu bir STK olarak her daim sektörün, meslektaşlarımızın , vatandaşlarımızın ve kamunun hukukunu korumaya devam edeceğiz.

Editör: Gayrimenkul Gündemi