Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından yayımlanan Mart ayı Aylık Sektör Raporu, Türkiye'nin inşaat malzemesi sanayi üretiminin ocak ayında yüzde 3,3 arttığını ortaya koydu.

Rapora göre bu artış 10 alt sektörü etkilerken, 12 alt sektörde üretimde azalma yaşandı. Geçen yıla göre ise inşaat malzemesi sanayi üretiminde yüzde 5,7'lik bir artış kaydedildi. Bu yükselişte, inşaat sektörünün %7,8 büyümesinin etkili olduğu belirtildi.

2024'te Yüzde 1,5 Büyüme Bekleniyor

Özellikle yerel seçim öncesi vaatler arasında öne çıkan kentsel dönüşüm faaliyetlerinin hızlanmasıyla, 2024 yılında inşaat sektörüne %1,5 büyüme katkısı sağlanması bekleniyor.

Bu kapsamda deprem bölgesinde konut dışı binalar, kamu binaları ve sosyal donatı inşaatlarının devam ettiği ve mart sonuna kadar bölgede 78 bin konutun tamamlandığı açıklandı. Yıl sonuna kadar ise 122 bin konutun daha inşaatının tamamlanması hedefleniyor.

İnşaat Geçen Yıla Göre Yavaşladı İnşaat Geçen Yıla Göre Yavaşladı

Kamu yatırımlarındaki sınırlı büyüme rağmen devam eden ve yeni başlayacak öncelikli projelerle kamu inşaat faaliyetlerinin inşaat sektörünün büyümesine yüzde 1 katkı sağlaması bekleniyor. Öte yandan 2024'te özel sektörün konut ve konut dışı inşaat faaliyetlerinde sınırlı bir büyüme öngörülüyor. Ancak bu durum sıkılaşma politikaları ve yüksek faizler ve maliyetlerden kaynaklanıyor.

İstihdam Seviyesi Artıyor

Raporda ayrıca inşaat sektöründe istihdam seviyesinin arttığı belirtiliyor. 2023 yılının ikinci yarısında 1,78 milyon kişiye kadar yükselen ve son çeyrekte yüksek seviyesini koruyan istihdam, mevsimsellik nedeniyle Ocak 2024'te bir düşüş yaşadı. Ancak bu düşüşe rağmen istihdam seviyesinin, 2023 ve 2022'nin ocak aylarının üzerinde seyrettiği vurgulanıyor.

Editör: Gayrimenkul Gündemi