Sözcü'den Hülya K. Oruçoğlu'nun haberine göre, İstanbul’da son 3 yılda yaşanan kira artışı yüzde 701’i buldu. Konut değerleme platformu Endeksa’nın verilerine göre yılın üçüncü çeyreği itibarıyla İstanbul’da kiralar ortalama 18 bin 29 liraya ulaştı.

Mülkiyet hakkı ihlali de dahil olmak üzere farklı konularda yapılan tüm eleştirilere karşın kentsel dönüşüme ilişkin yasa teklifi Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi ancak teklifte kira yardımı ve teşviklerle ilgili başlıklar yer almadı. Teklifin yasalaşması ile gözler dönüşüm sürecinde İstanbul için yapılan 3.500 liralık kira desteğine çevrildi.

‘10 BİN TL OLMALI’

Gayrimenkul Hukukçusu Avukat Çiğdem Kezer, 3.500 liralık kira desteğinin mevcut koşullara göre çok düşük kaldığının altını çizerek, “Yayınlanan yasada kira yardımı ya da teşviklerle ilgili bir durum söz konusu değil. Ancak hem kira desteğini hem de kentsel dönüşüm kredisini içeren bir düzenleme bekliyoruz. Mal sahipleri için kira yardımının 3.500 liradan 10 bin liraya çıkarılması hayatın olağan akışına uygun değil gibi görünse de bu yardımın aylık 10 bin TL olması gerekir” dedi. 

Kira desteğinin mülk sahiplerine 18 ay boyunca verildiğini aktaran Kezer, “Kiracılar ise taşınma parası adı altında iki aylık kira desteği alabiliyor. Bu da mevcut 7.500 liralık destek demek. Söz konusu rakamın en az 15 bin lira civarında olması lazım. İntifa hakkı sahipleri de bu süreçte 5 aylık kira yardımı alabiliyor. Bu yardım da artırılmalı” dedi.

Kentsel Dönüşüme Kredi Desteği Kentsel Dönüşüme Kredi Desteği

SEKTÖR GÜNCELLEME BEKLİYOR

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Hakan Akdoğan, “Piyasa koşullarına baktığımızda kiralar inanılmaz derecede artı ve bu vatandaşı çok zorluyor. Kentsel dönüşümde kira yardımının artırılması vatandaşının faydasına olacak. Kiralara baktığımızda 3.500 rakamı komik kalıyor” dedi. “Sektörde bu konu ile ilgili güncelleme beklentisi var” ifadelerini kullanan Akdoğan, kira yardımının en az iki katına çıkarılması gerektiğini söyledi

‘KİRA DESTEĞİ 18 AYDAN 24 AYA ÇIKARILMALI’

“Binanın yapım aşaması ister iki yıl, ister bir yıl sürsün destek 18 ay veriliyor. Bu süre 24 aya çıkarılmalı” ifadelerini kullanan Avukat Çiğdem Kezer, “Kentsel dönüşümde bir mülkü aracılığıyla kira desteği alan, bu desteği ikinci kez alamıyor. Bu konuda da düzenleme gerekli” diye konuştu.

Editör: Gayrimenkul Gündemi