Sabah'tan Arzu Kaya'nın haberine göre, İstanbul'da Kadıköy'de yaşayan Berfu ve Kemal Oğuz Cevizli çifti 2019 yılının Eylül ayında Kübra Çöten'in evini kiraladı.

Çöten ise bu yıl Temmuz ayında evini satışa çıkarmaya karar verdi. Kararı kiracılarına ihtarname çekerek bildirdi.

Satın almak isteyen alıcı adaylarına evi göstermeleri gerektiğini de ekledi. Ancak iddiaya göre evde yaşayan Cevizli çifti evi göstermeye izin vermedi.

Bu durum üzerine ev sahibi, alıcı adaylarına evinin gösterilmesi için "kiralananı göstermeye izin" davası açtı.

"İDDİALARIN MUHATABI EŞİMDİR"

Kiracı Kemal Oğuz Cevizli, kira sözleşmesinin ihtarname çekilerek feshedildiğini, eşiyle arasındaki boşanma davası nedeniyle aile mahkemesinin kararı gereği evin eşine tahsis edildiğini söyledi.

Kendisinin başka bir evde ikamet etmeye başladığını ve iddiaların muhatabının eşi olduğunu dile getirdi.

Eşi ise ikametin bir aile konutu olduğunu belirterek rızası olmadan sözleşmenin feshedilemeyeceğini kaydetti.

MAHKEME EV SAHİBİNİ HAKLI BULDU

İstanbul Anadolu Sulh Hukuk Mahkemesi davayı kabul etti. Evde keşif de yaparak ev sahibini haklı buldu.

Kiracının evi, bakım, satış ya da sonraki kiralama için zorunlu olduğu ölçüde görülmesine izin verme yükümlülüğü bulunduğunu, bu durumun kiracıya uygun bir süre önce bildirilmesi gerektiğini kaydetti.

Ayrıca iki kiracının da sözleşmenin tarafı olduğunu belirtti.

"HAFTADA 2 GÜN EVİ GÖSTERİN" KARARI

Evin bulunduğu noktada yaptığı keşfin ardından mahkeme, evin niteliği, bulunduğu mevkii, satılabilme süresine etkili ekonomik, sosyal durumlar ile özel ve genel etkenleri birlikte değerlendirerek hakkaniyete uygun denge kurduğunu belirtti.

Satışın yapılabilmesi için 2 ay süreyle her hafta cumartesi ve pazar günleri 14.00 - 17.00 saatleri arasında evin alıcı adaylarına gösterilmesine karar verdi. Kiracılar karara itiraz etse de İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Hukuk Dairesi itirazı reddetti. Karar kesinleşti.

Editör: TE Bilisim