Avukat Ali Güvenç Kiraz sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları söyledi;

Kira sözleşmelerindeki depozito konusunda bazı kafa karışıklıkları var özellikle de iade konusunda. 

Depozito iadesi konusunda Borçlar Kanununda özel bir hüküm yok ancak Yargıtay’ın bazı kararları var ve bu konudaki en önemli kararı da 6.Hukuk Dairesinin vermiş olduğu 2014/2287 Esas ve 2014/4118 Karar sayılı kararıdır. 

Yargıtay depozito iadesi için şu şekilde bir hesaplama ön görmüştür;

Kiracının ilk sözleşme yaptığı tarihteki depozito bedeli ile bu bedelin kira bedeline olan oranı bulunmalı ve yine tahliye tarihindeki güncel kira bedeli ile bu oran hesaplanarak depozito iade edilmelidir diyor. 

Örnekle açıklamaya çalışayım;

Kira sözleşmesinde aylık kira bedeli 1000 TL depozito bedeli ise 750 TL olarak belirlenmiş ise depozitonun kiraya oranı 0,75’tir. Bu kapsamda tahliye tarihinde güncel ödenen kira değeri 5000 TL ise bu kapsamda kiracıya ödemekle yükümlü olunan depozito geri iade bedeli 3750 TL olacaktır. Ödenen depozito bedeli kiradan daha fazla ise bu oran yine dikkate alınarak bu ilk depozito/kira bedeli çarpanı dikkate alınmalıdır. 

İpotekli Konut Satılır mı? İpotekli Konut Satılır mı?

Yine ilk kira bedeli 1000 TL ve ilk ödenen depozito bedeli 1 kira 1000 TL olsun bu kapsamda oran 1’dir. Yine güncel son ödenen kira bedeli 5000 TL ise geri iadesi gereken depozito ise oran 1 çarpanı ile hesaplanmalı ve 5000 TL olmalıdır. 

Bilgilerinize sunarım.

Av.Ali Güvenç Kiraz

Editör: Gayrimenkul Gündemi