Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Gaye Erkan, bugün İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’nda konuştu.

Erkan, enflasyonla mücadeleye işaret ederek “Düşük enflasyon, tek başına fiyat istikrarından çok daha geniş anlamda bir istikrara tekabül ediyor ve artık bu istikrardan taviz verme lüksü kalmamıştır” dedi.

Enflasyonun ana eğiliminde bir gerilemenin başladığını söyleyen Erkan, konut kiralara işaret ederek “Özellikle büyük şehirlerde kiralık ev ilanlarındaki fiyat artışlarında belirgin yavaşlama sinyalleri alıyoruz” dedi.

Konut Satışları Yüzde 17,8 Düştü Konut Satışları Yüzde 17,8 Düştü

“Yapısı gereği yılda bir kere fiyatın güncellendiği kira, eğitim gibi kalemlerde manşet enflasyon geriledikçe daha kademeli bir yavaşlama göreceğiz. Bu tür kalemlerde dezenflasyon 2024 yıl sonu ve 2025 yılında daha hissedilir hale gelecektir” diyen Erkan, emlak fiyatlarına ve kiralara ilişkin şunları söyledi:

“Başlangıç koşullarının oluşmaya başladığını gördüğümüz, emlak fiyatlarının enflasyonun gerisinde kalmaya başlayan artışları ve yeni kiralık fiyatlarındaki yatay seyir de döviz kuruyla birlikte enflasyon beklentilerinin daha da iyileşmesine yol açacak.”

Erkan, döviz kuru istikrarına da değinerek “Döviz kurundaki istikrar ile aylık enflasyon üzerindeki şoklar azalarak maliyetlere ilişkin öngörülebilirlik artacak” ifadelerini kullandı.

Editör: Gayrimenkul Gündemi