Akşam'da yer alan habere göre, konut sahipliğine erişimin zorlaşması orta gelirlileri arsaya yönlendirdi.

Arsa konusunda 25 yıldır faaliyet gösteren Yeşilvadi Arsa& Gayrimenkul'ün 2'nci kuşak temsilcileri iki kız kardeş Nurgül Orhan Uysal ve Aslı Orhan Demiral, konuta erişim yükselen fiyat ve faiz oranlarıyla zorlaşınca orta gelir grubunun toprağa yöneldiğini söyledi.

Yeşilvadi'nin Yönetim Kurulu Başkanı ve Küçükçekmece Sinopspor Başkanı Rafet Orhan'ın (ortada) kızları Nurgül Orhan Uysal (sol başta) ve Aslı Orhan Demiral arsa yatırımı konuştuk.

YILDIZI PARLAYANLAR

Yaşilvadi Genel Koordinatörü Nurgül Orhan Uysal "Beyaz yakadan, mavi yakaya kadar bir çok kişi toprağa yatırım yapıyor. Toprak yatırımına dönük özellikle pandemiden sonra bambaşka bir algı oluştu. 2026'nın sonuna kadar toprağa olan ilgi artarak devam edecek. En sağlam yatırım aracı olmaya devam edecek. Konya, Eskişehir, Balıkesir'in iç taraflarının da yıldızı parlayabilir. Trakya ise artık altın. Çünkü bu bölgede arsa üretimi azalıyor" dedi.

Yeşilvadi Yönetim Kurulu Üyesi Aslı Orhan Demiral ise İstanbul çevresinde bir süre sonra arsa kalmayacağını, 2015'te Kırklareli'nde 20 bin peşin, kalanı 36 ay vadeyle toplam 70 bin liraya arsa sattıklarını hatırlatarak "Şu anda aynı büyüklükte tamamı peşin 1 milyon liraya yer yok. Bugün Trakya'da İstanbul tapulu imarlı ifrazlı arsaların metrekaresi 5 bin lirayı aştı.

Konutta Kriptolu Ödeme Konutta Kriptolu Ödeme

Kırklareli'nde 3 bin liradan başlıyor. Tekirdağ'da 3.500, Çanakkale'de 3 bin lira. Ankara-Beypazarı biraz daha uygun, 1.750-2.000 lira arası değişiyor" dedi.

ARSA ALIRKEN BELEDİYEDEN TEYİT ALIN

Demiral arsa alımında mağduriyet yaşanmaması için şu önerilerde bulundu:

"Depremden sonra maalesef çok fazla fırsatçı çıktı. İmarlı, ifrazlı diye tarla satıyorlar. Kesinlikle resmi kurumlardan teyit alsınlar. Silivri'den alacaksa, Silivri Belediyesi'ne gidip alacakları yeri sorgulasınlar.

Çünkü DSİ'den Karayolları'na kadar 12 kurumdan görüş alınıp onaylanması gerekiyor. Son dönemde vatandaş ucuz arsa arayışında olunca hisseli, kooperatif veya ting hause gibi süslü kelimelerle havalı projeler üretilip satılıyor. Silivri'de şu an hobi bahçeleri yıkılıyor. Paranızı riske atmayın."

YENİ PROJELER EGE VE İĞNEADA'YA

Babaeski'de 120 parselden oluşan bir proje gerçekleştirdiklerini söyleyen Nurgül Orhan Uysal, tamamının 3 ayda satıldığını vurguladı. Aslı Orhan Demiral ise Silivri'de villa üretimine başladıklarını belirterek "Yüksek gelirli insanlar için de Ege ve İğneada'da proje yapacağız" dedi.

Editör: Gayrimenkul Gündemi