Kiradaki bir evden alt kata su sızıyorsa bunun acilen çözülmesi gerekmektedir. Alt kattaki bulunan komşuya göz göre göre zarar vermek ekstra bir tazminat gerektirebilir.

Bu durumda ise masrafı kiracının mı yoksa ev sahibinin mi karşılaması gerektiği kafa karıştırabiliyor.

Emekliler Emlak Vergisi Öder mi? Emekliler Emlak Vergisi Öder mi?

Alt kata su sızması sorunu olduğunda bu durum genellikle tesisattan kaynaklanmaktadır. Bu durumda da kiracının herhangi bir kusuru olmadığı gibi sorumluluğu da bulunmamaktadır.

Bu şekilde ortaya çıkan masrafı ev sahibi karşılamak zorundadır. Ancak bazı istisnai durumlar olabileceği de unutulmamalıdır.

Alt kata su sızıyorsa ve bunun nedeni kiracıdan kaynaklanmışsa bu halde tüm masraf kiracının olmaktadır. Bu pek olabilecek bir durum değildir ama nadiren de olsa kiracı kusurundan dolayı alt kata su sızması gerçekleşebilir.

Alt kata su sızması meydana gelmiş ve komşu da kiracıya bu durumu bildirmişse ve kiracı arızayı gidermek için herhangi bir şey yapmamış ise bu oldukça karmaşık bir hale gelecektir.

Üstelik kiracı su sızdıran yeri kullanıp su sızmasını devam ettirmişse o zaman sorumluluk sahibi olacaktır. Alt kata ısrarla bu şekilde zarar vermek kiracıyı da sorumlu yapacaktır. Bu durumda komşunun zararı kiracı tarafından karşılanır.

Editör: Gayrimenkul Gündemi