Girgin, konaklama sektörü temsilcileri olarak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi kariyer günleri etkinliğinde öğrenciler ve akademisyenlerle bir araya geldiklerini ifade etti.

Her yıl gerçekleşen kariyer günleri etkinliğinde genç turizmci adaylarıyla deneyimlerini paylaştıklarını dile getiren Yiğit Girgin, “Hizmet sektörü insan odaklı bir sektör olduğu için insan kaynakları anlamında üniversitelerle yakın ilişkiler içindeyiz. Bugün buradaki etkinliğe 50'ye yakın otelin yöneticileri katıldı. Öğrencilerle görüşerek onların sorularını cevapladık ve deneyimlerimizi paylaştık. Kariyerlerinde önemli bir basamak olan staj ve sonrası için de başvurularını aldık. Sektörü geliştirmek, gençleri özendirmek ve motive etmek için bilgilendirmeler yaptık” diye konuştu.

TÜRKİYE'DE İLK DEFA SANAL OTEL YÖNETİCİLİĞİ

4 Mevsim Turizm ile Kalıcı İstihdam 4 Mevsim Turizm ile Kalıcı İstihdam

Yiğit Girgin, POYD Bodrum Temsilciliği olarak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesiyle bir mentörlük anlaşması yaptıklarını ve Türkiye'de ilk defa Sanal Otel Yöneticiliği Simülasyonunu uyguladıklarını söyledi.

Sanal ortamda gerçekleştirilen program hakkında bilgi veren Girgin, şunları söyledi: “Türkiye’de ilk defa yaşama geçirilen “Sanal otel simülasyonu” ile Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği, Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği, Konaklama İşletmeciliği ve Seyahat İşletmeciliği Bölümü öğrencileri “Yönetici” olmayı öğreniyor. 2023 güz döneminde ilki gerçekleştirilen bu simülasyonla öğrenciler, mentörlerin gözetiminde departman müdürlüğü yaptı. Farklı datalar ve senaryolar üzerinden otel yönetimi konusunda uygulamalı online eğitimler aldılar. Sürecin, uygulayarak öğrenmeye dayalı bir konsepti var. Bu eğitimlerin öğrencilerin kariyerinde olumlu etkileri olacak. Otel simülasyon eğitiminin ikincisi için de görüşmelerimiz devam ediyor. Bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”

Sektörün her sezonda yeni insan kaynağına ihtiyacı olduğunu da vurgulayan Yiğit Girgin, İl Kültür Müdürlüğü ve Muğla Valiliğiyle de görüşerek bir CV bankası oluşturmak için çalıştıklarını belirtti; böylece sektörün ihtiyaç duyduğu insan kaynağına daha rahat ulaşılabileceğini de sözlerine ekledi.

Editör: Gayrimenkul Gündemi