Nisan ayında yabancılara konut satışı geçen yıla göre yüzde 50,3 oranında düştü.

Geçen yılın aynı döneminde yabancılar, 2 bin 557 konut satın almışken, bu yıl sadece 1.272 konut alındı.

İlk dört ayda yabancılara satılan toplam konut sayısı ise 6 bin 957 oldu ki, geçen yıl aynı dönemde bu rakam 13 bin 483'tü.

Fiyat Artışları ve Vatandaşlık Şartları

Konut satışındaki bu düşüşte etkili olan faktörlerden biri keskin fiyat artışları.

Ayrıca, vatandaşlık için gereken minimum gayrimenkul yatırım bedeli 250 bin dolardan 400 bin dolara yükseltildi.

Bu değişiklik, yabancıların talebini azalttı. Helmann Holding Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün, "Yarı yarıya azalış görüyoruz" şeklinde konuştu.

İstanbul ve Antalya'da Düşüş Sürüyor

1 Temmuz'dan Sonra Kira Zamları Nasıl Hesaplanacak? 1 Temmuz'dan Sonra Kira Zamları Nasıl Hesaplanacak?

İstanbul ve Antalya'da konut fiyatlarında ciddi artışlar yaşandı. Bu durum, Ruslar ve Ukraynalıların farklı ülkelere yönelmesine sebep oldu.

Antalya'da yerleşik yabancı sayısında 42 bin kişilik bir azalma yaşandı ve bu rakam 167 binden 125 bine geriledi. Yabancılara konut satışı Antalya'da yüzde 55,7, İstanbul'da ise yüzde 48,7 oranında düştü.

Konut Satışlarında Genel Bir Düşüş

Yabancılara yapılan konut satışlarının toplam konut satışları içindeki payı da azaldı. 2022'de yüzde 4,6 olan bu pay, 2023'te yüzde 2,9'a ve bu yılın ilk dört ayında ise yüzde 2'ye geriledi.

Selman Özgün, "Konut fiyatlarındaki artış durdu, bazı bölgelerde dolar bazında gerileme var. Bu da yatırımcıları düşündüren sebepler arasında" şeklinde değerlendirmede bulundu. Gayrimenkul sektöründe tanıtım ve reklam bütçelerinde de düşüş yaşandı.

Editör: Gayrimenkul Gündemi