Yapı Kataloğu, “Mimarın Derdi” adını verdiği anket vasıtasıyla, mimarlık ofislerinin öne çıkan yönlerini ve uzmanlık alanlarını anlamayı, bu sayede mimarlara daha etkili ve doğru bir şekilde ulaşabilmeyi hedefliyor.

“Mimarın Derdi” anketi, mimarlık ofislerini daha yakından tanımak için bir taraftan, "en sık çalıştıkları yapı tipolojileri, projelerinde olmaz olmaz yapı malzemeleri, ofisi diğer mimarlık ofislerinden ayıran noktalar" gibi sorular yöneltirken, diğer taraftan ise, "mesleki gelişim adına en sık takip ettiği konular, sektör dışı ilgi alanları, hangi sektör dışı ekiple bir araya gelmek istedikleri" gibi sorular ile ofislerin ilgi alanlarına odaklanıyor. Bu sorulara verilen yanıtların bazıları herkese açık olacakken, bazıları ise Yapı Kataloğu'na ve projelerine ışık tutacak bir altyapıyı oluşturacak. Anketin temel amacını ise, mimarların kendine dert edindiği noktaları belirleyerek sektöre değerli bir katkı sunmak oluşturuyor.

Yapı Kataloğu, aynı zamanda anketten elde edilen verileri grafiksel olarak sunarak daha anlaşılır hâle getiriyor. Graph commons kullanarak oluşturulan görseller, sektördeki bilgi paylaşımını ve işbirliğini kolaylaştırıyor.

Herkese açık olan “Mimarın Derdi” konu başlıklarına göz atalım:

1. Olmazsa Olmaz Yapı Malzemeleri

Mart 2024 sonu itibariyle ankete katılan yirmi altı mimarlık ofisinin projelerinde kullandığı olmazsa olmaz yapı malzemeleri, “ahşap ve cam” gibi doğal ve sürdürülebilir malzemelerde yoğunlaşıyor. Son eklenen ofislerle birlikte datanın tamamına ulaşmak için tıklayın:
 

2. Mesleki Gelişim Adına Takip Edilen Konular

Ankete katılan otuz bir ofis arasında yapılan değerlendirme, mesleki gelişim açısından öncelikli olarak "malzeme/uygulama yenilikleri" ve "teknoloji" alanlarını takip etmenin önemini vurguluyor. Son eklenen ofislerle birlikte datanın tamamına ulaşmak için tıklayın:
 

Doğallığı ile Dekorasyona Farklı Bir Ruh Kazandırıyor Doğallığı ile Dekorasyona Farklı Bir Ruh Kazandırıyor

3. Sektör Dışı Gruplar

"Mart 2024 sonu itibariyle ankete katılan yirmi yedi ofis, “uzmanlık alanı ile ilgili hangi sektör dışı grupla bir araya gelmek istersiniz?” sorusuna, en çok “gastronomi” ve “turizm” cevabını verdi. Son eklenen ofislerle birlikte datanın tamamına ulaşmak için tıklayın: 

Yapı Kataloğu, mimarların görüşlerini önemseyen ve onların ihtiyaçlarına odaklanan bir yaklaşımla, sektördeki dönüşümü destekleyecek ilgi alanlarına mercek tutmaya edecektir.

Editör: Gayrimenkul Gündemi