Konut satışlarında yeni vergi düzenlemesi taslağı hazırlandı ve haziran ayında TBMM'ye sunulması bekleniyor.

Taslak yasaya göre kira vergisi ve emlak vergisi önemli ölçüde artacak, ev satışlarında ek vergi getirilecek ve tapu harcı yükselecek.

Söz konusu taslağa göre kira vergisinin yüzde 50’nin üzerinde artması, evini 5 yılın sonunda satanlara ise yüzde 40’a varan ek vergi maliyeti söz konusu.

Öte yandan 2 ve daha fazla evi olan kişilerin Emlak Vergisi’nin katlanabileceği de gelen bilgiler arasında.

Çalışmaları devam eden yeni vergi düzenlemesi taslağına göre, tapu harcı yükünün de artması öngörülüyor. Bu durum, konut alım-satımlarını daha da pahalı hale getirebilir.

2 VEYA DAHA FAZLA EV ALANLARIN VERGİSİ ARTACAK

Konut sahiplerinin mevcut evlerini sattıktan sonra alış fiyatı ile satış fiyatı arasındaki farkın vergisini ödediğini dile getiren Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Ahmet Büyükduman,  konuşmasının devamında şunları kaydetti:

"Yasanın onaylanması durumunda 2 veya daha fazla ev alanların vergisi katlamalı olarak artacak. Konut satın alıp sonra da kiraya vermeyi düşünen insanlar bundan cayacaktır.

Yasa konuşulan haliyle çıkarsa konut talebi düşer, yeni konut üretimi düşer, kiralama piyasasında yeni konut girişi olmaz.

Eğer devlet tarafından kiralık konut seferberliği gerçekleştirilmezse birkaç yıl sonra büyük bir kira krizi kapıyı çalar. Devletin vergileme hakkı var. Ancak oranların yatırımcıyı kaçırmaması gerekir."

PİYASA DARALDIKÇA KİMSE EV ALAMAYACAK

Konu ile ilgili Gayrimenkul Uzmanı Gamze Özlü ise şunları söyledi:

"Kimse evini kiraya vermek istemeyecektir. Çünkü ev sahipleri 12 ayda aldığı paranın yarısını devlete vergi olarak geri verecek.

Bu durumda kira fiyatlarının misliyle artması ve tahliye taahhütnamesine imza atmayanlara kiralama yapılmaması gündeme gelecektir.

Yasa çıkarsa, yatırımcılar konutları bir yatırım olarak düşünmez, hisse senedi veya borsaya yönelirler. Piyasa daraldıkça kimse ev alamayacak, kira fiyatları da ister istemez yukarı fırlayacaktır."

YAZ DÖNEMİNDEN SONRA KİRALAR ARTACAK!

Birden fazla gayrimenkulü olanlar açısından bakıldığında bazı gayrimenkul vergilerinin artırılması yönünde planlamaların yapıldığına dikkat çeken Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, şu ifadelerde bulundu:

"Birden fazla evi olanın ödediği emlak vergilerinin daha farklı tutarda alınması Fransa’da uygulanıyor. Ancak burada ek vergi alınmasından ziyade özellikle Emlak Vergisi Kanunu'nda yapılacak düzenlemeyle, beyanname düzeltmesi getirilmeli.

Ayrıca taşınmazların değerleri daha doğru tespit edilmeli. Türkiye’de oluşturulması gereken değer haritaları sistemine ihtiyacımız var.

Zaten değer haritaları gelirse belediyelerin Emlak Vergileri oldukça artacaktır. Düzenleme sonrası ortaya çıkacak maliyetlerin kiracılara yansıyacağını düşünmüyorum.

Konut Fiyatlarında Reel Düşüş Sürüyor Konut Fiyatlarında Reel Düşüş Sürüyor

Mal sahiplerinin bu durumu fark etmesi zaten birkaç yıl sonra olacak. 2024 yılında kiralardan elde edilen gelirlerin vergisini 2025 yılının mart ayında beyan ediyorsunuz.

Ancak son yapılan incelemede 20 milyona yakın kira geliri elde eden mükelleften yaklaşık 4 milyonunun beyanname vermekten kaçındığına ilişkin tespitler var.

Kiracıları bekleyen asıl tehlike, kiralık dairelerin piyasada olmaması. Mal sahipleri artık evlerini kiraya vermek istemiyorlar.

Yaz döneminden sonra kira fiyatlarının çok yüksek seviyede artacağını, piyasada kiralık daire bulunamayacağını ve çok ciddi barınma krizi yaşanacağını düşünüyorum."

Editör: Gayrimenkul Gündemi