CNN Türk'te yer alan habere göre Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nca hazırlanan yönetmelikte sona gelindi. Yönetmelikle birlikte site yönetimlerinde bir dizi değişiklik yapılacak.

Düzenleme ile site yönetim görevi yalnızca lisanslı firmalara verilebilecek.

Kentsel Tesis Yönetim Derneği Genel Başkanı Suat Sandalcı söz konusu düzenlemeyle ilgili, “Bir ay içerisinde Türkiye’deki sitelerde, apartmanlarda denetimler başlayacak ve böylece fahiş aidat artışlarının da önüne geçeceğiz.

Lisansı olmayan herhangi bir firma ya da yönetici sitelerde hizmet veremeyecek. Yönetim faaliyeti veren firmalar tarafından siteler yönetilebilecek. Böylece kayıt dışılığın da önüne geçilecek. Saha tecrübeleri, hukuki tecrübeleri bu firmaların aranacak” ifadelerini kullandı.

Konut Satışına Ekspertiz Zorunluluğu Geliyor Konut Satışına Ekspertiz Zorunluluğu Geliyor

Düzenleme son dönemdeki fahiş aidat krizinin de önüne geçecek.

“Herhangi bir yönetici yüzde 70 yaparken kimisi ise yüzde 200'e varan zam yapabiliyor. Yeni yönetmelik ile yeni aidat avans tutarları incelenecek ve kamu kurumları anında bilgilendirilecek.”

Peki bu bütçe denetimi nasıl yapılacak?

“Bir sitenin giderinin yüzde 70'i personel giderlerinden oluşmaktadır. Gelir-gider defterleri bağımsız denetçilerce incelenecek ve gider avanslarına bakacaklar.”

Editör: Gayrimenkul Gündemi