Yetki Belgesi Mutlaka Kontrol Edilmeli Yetki Belgesi Mutlaka Kontrol Edilmeli

Uzun dönem kiralık konut hizmeti sağlayıcısı Colife'ın uzmanları, İstanbul'un bölgelere göre kiracıların tercihlerini analiz etti.

Beşiktaş, Şişli, Kadıköy, Ataşehir ve Moda bölgelerinin favori olduğu ortaya çıktı. Kiracıların yarısından fazlası, bu bölgelerde odalar ve daireler kiralamayı tercih ediyor.

Favori bölgelerin seçimi oldukça açıklanabilir. Şehrin bu bölgelerindeki yaşayanlar, mükemmel altyapılarından dolayı tercih ediyorlar: üniversiteler, spor tesisleri, sağlık kuruluşları ve alışveriş merkezleri.

Ayrıca, metro, otobüs, tramvay ve feribotlar da dahil olmak üzere toplu taşıma sistemi oldukça gelişmiş. Bu, şehir içinde hareket etmeyi kolay ve konforlu hale getiriyor. Kiracılar, konforlu ve rahat bir yaşam için gereken her şeyi bulduklarını belirtiyorlar.

Bu bölgelerin talep görmesinin bir diğer nedeni, yabancıların uzun dönem oturum izni almasına uygun olmasıdır diyor Colife'un kiralık konut hizmeti operasyon direktörü Mariya Stepanova.

Bu bölgelerdeki konut fiyatları yaklaşık olarak aynıdır, bir oda ortalama olarak ayda 15.000 lira bedel ile, bir daire ise ayda 40.000 lira bedel ile kiralanabilir.

Colife'un kiralık verdiği konutlar arasında, en bütçe dostu seçenekler Beşiktaş ve Kadıköy bölgelerindeki odalardır. Onların fiyatı yıllık sözleşme yapılırsa ayda 9.900 liradan başlar.

Marmara Üniversitesi'nde ikinci sınıfta okuyorum. İlk yılımı Fatih bölgesinde bir odada geçirdim. Şimdi üniversiteye yürüme mesafesindeyim, Kadıköy'de bir oda Colife aracılığıyla kiraladım.

Yolda ve geçiş ücretlerinde büyük zaman ve para tasarrufu sağlıyor. Ve bölge bana daha çok hoşuma gidiyor, burada sürekli bir hareketlilik var, gidilecek yerler var diyor öğrenci Aygül.

İstanbul'da favori bölgelerin değişmesine dair herhangi bir öncü işaret yok, ancak konut fiyatlarındaki değişim farklı. Daha önce Colife uzmanı Dmitry Bronnikov, 2024 yılında uzun vadeli kira fiyatlarının (4 aydan fazla) 2023 yılına göre yüzde 25-30 artacağını ve kısa vadeli kiralama için (101 günden daha kısa süreli kiralamalar) yüzde 50'ye kadar artacağını tahmin etmişti.

2023 yılına ilişkin verilere göre, İstanbul'da konut kiralama fiyatları yıllık bazda ortalama yüzde 61 artış gösterdi (Sahibinden analitiği verilerine göre). Colife tarafından kiralanan daireler arasında ise yüzde 35 arttı.

Editör: Gayrimenkul Gündemi