İnşaat sektöründen gelen bir mesajda ise, elektrik, doğal gaz ve işçilik maliyetlerinde artış olmadığı, döviz kurlarının da sabit kaldığı belirtildi.

Bu nedenle, çimentoya yapılan bu zammın gerekçesi sorgulanmaktadır ve bu durumun inşaat ve sanayi sektörlerine zarar verebileceği vurgulanmaktadır.

Bu durumun sadece inşaat sektörünü değil, vatandaşları da olumsuz etkileyeceği ifade edilmektedir. Çimento sektörünün, zammın gerekçesini açıklaması beklenmektedir.

Nisan ayı başında yüzde 25 zam alan çimento ve beton fiyatlarına tepkiler devam ederken bugün gelen yüzde 43’lük zam bilgisiyle müteahhitlik sektöründeki üreticiler, her geçen gün artan hammadde zamları sebebiyle devam eden projelerinde zarar gördüklerini belirterek tepkiler gösterdiler.

Yeni gelen fiyat artışıyla birlikte konut fiyatlarında da ciddi fiyat artışları olması bekleniyor ve artık konut almak tamamen hayal olacak gibi görünüyor.

6 Şubat’ta yaşanan büyük felaketin yaralarını sarmaya çalışan “Deprem Risk Kuşağı” altında olan ülkemizde, ayrıca kentsel dönüşüm bekleyen birçok ilimiz bulunuyor.

Bu zamlar ile kentsel dönüşüm daha da zora girecektir. Müteahhitlerden çimento üreticilerinin, “çimento ve hazır beton” ürünlerine son bir ayda yapılan yaklaşık yüzde 68'lik zamı kabul etmeyen tepkiler gelmeye başladı.

‘Maliyet artışı’ diye izah ediliyor

2021 yılının Nisan ayında, ülkemizde çimento ton fiyatı ve beton metreküp fiyatı ortalama 130 lira civarındayken, geçen 36 ay içerisinde yani bugün geldiğimiz noktada ortalama 2.500 lira ile 20 kat artması, maliyet artışına bağlanıyor.

Fakat maliyet girdileri de belli, en çok maliyet harcanan enerji fiyatlarındaki artış o günden bu güne yüzde 600-700 civarında olmasına rağmen, çimento zamlarının yüzde 2.000’e çıkarılması tepkilerin temelinde yer alıyor.

Çimento sektöründeki firmaların 2 yıldır borsadaki karlılık oranlarının yüzde 2000’lerde olması da bu sorgulamaları derinleştiren bir başka unsur.

Gazeteci Zafer Şahin, X sosyal medya hesabından çimento fiyatları ve inşaat sektörü ile ilgili bir paylaşım yaptı. 

Zafer Şahin, "Çimento fiyatları yüzde 43 zamla 1.750 liradan 2.500 liraya yükselmiş…

İnşaat sektöründen gelen bir mesaj: Elektrik, doğal gaz, işçilik maliyetleri artmadı. Döviz aynı yerde. Çimentoya gelen bu zam neden? Hem inşaat hem sanayi bu zamdan çok zarar görür..

Sadece inşaat sektörü değil, vatandaş da zarar görür. Çimento sektörü bu zammın gerekçesini açıklamalı.." açıklamasında bulundu.

Kamu Projelerinde Tasfiye Hakkı Müteahhitler için Hayati Önemde Kamu Projelerinde Tasfiye Hakkı Müteahhitler için Hayati Önemde

Ticaret Bakanlığı'nın konuyla ilgili bir adımı olacak mı? Denetimler artacak mı? Yüksek fiyat uygulamalarına cezai işlem uygulanacak mı? Tüm bu merak konularının sonuçlarını önümüzdeki günlerde göreceğiz. 

Editör: Gayrimenkul Gündemi