Türkiye Gazetesi'nden Necmi Çiçekçi'nin haberine göre, 2024 başından itibaren DASK kapsamında zorunlu deprem sigortasında önemli değişikler oldu ve yeni uygulama başladı.

Konut Satışları Dibi Gördü Konut Satışları Dibi Gördü

Yeni düzenleme ile DASK’ın verdiği teminatlar iki katına çıktı.  Bu doğrultuda, sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedeli betonarme binalar için 3 bin 16 liradan, 6 bin liraya; diğer yapılarda ise 2 bin 80 liradan, 4 bin liraya yükseldi.

DASK’ın bir konut için vereceği en yüksek teminat tutarı da 640 bin liradan, 1 milyon 272 bin liraya çıkarıldı. Poliçe fiyatları ise 700 liradan 1.400 liraya yükseltildi.

Ancak mevcut ekonomik şartlar göz önüne alındığında bu fiyatlara ev almak pek mümkün değil. Bu sebeple sektör temsilcileri, DASK teminatlarının minimum 3 milyon liraya çıkarılması gerektiğini ifade ediyor.

ÖZEL POLİÇELER DESTEĞİ

Öte yandan kendini güvence altına almak isteyenler için alternatif sigortalar da bulunuyor.

Örneğin; Olası bir deprem durumunda 8 milyon liralık bir dairenin, 1 milyon 272 bin liralık DASK karşılarken kalan kısmını özel sigorta poliçeleri karşılayabiliyor.

Bu poliçeler deprem dışında; yangın, hırsızlık, sel-su baskını gibi hasarları da karşılıyor. Üstelik evdeki eşyaları da sigortalatmak mümkün. Fiyatları ise çok yüksek olmamakla birlikte sigorta şirketlerinin fiyat politikasına göre değişiyor.

SİGORTALILIK ORANI YÜZDE 59'A YAKLAŞTI

Türkiye’de, geçen yıl 6 Şubat’ta meydana gelen ve ‘asrın felaketi’ olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremler öncesi yüzde 55,6 olan zorunlu deprem sigortalı konut sayısı, aradan geçen bir senede yüzde 58,3’e yükseldi.

Geçen yıl ocak ayında 11 milyon 147 bin 148 olan DASK’lı konut sayısı, deprem sonrasındaki bir senelik süreçte 11 milyon 671 bin 992 oldu.

Ayrıca Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), Kahramanmaraş merkezli depremlerden bu yana yaklaşık 600 bin hasar ihbarı ulaştığını ve ödenen tazminatın 35 milyar lirayı bulduğunu duyurdu.

Editör: Gayrimenkul Gündemi