Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca onaylanan faiz destekli yapım, edinme ve güçlendirme kredilerine verilen faiz desteği; konut yapım ve edinme kredileri için 600 baz puandan 840 ve 720 baz puana çıkarıldı.

Bu kapsamda birden fazla konutu olan hak sahiplerinin ilk konutu için kullanacağı yapım ve konut edinme kredilerine uygulanacak faiz desteği oranı yıllık 840 baz puan olarak belirlendi. Bu hak sahiplerinden 2 veya daha fazla konut için verilecek faiz desteği ise 720 baz puan olarak uygulanacak.

Hak sahiplerine verilecek faiz desteğinde güçlendirme kredisi için öngörülen 600 baz puanlık faiz destek oranında değişiklik yapılmazken, işyeri yapım ve edinme kredileri için verilecek faiz deste oranı da 440 baz puandan 480 baz puana çıkarıldı. 

Karar ile hak sahipliği bazında faiz desteği sağlanacak kredi üst sınırları da artırıldı. Buna göre faiz desteğine esas kredi üst limitleri; güçlendirme kredisi için 240 bin liradan 320 bin liraya, konut yapım ve edinme kredileri için 600 bin liradan 1.25 milyon liraya, işyeri yapım kredisi için 600 bin liradan 800 bin liraya ve işyeri edinim kredisi için 250 bin liradan 350 bin liraya yükseltildi.

Editör: TE Bilisim