Karar'da yer alan habere göre, Emlak Vergisi'nin 1 Mart 2022'de başlayan ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs 2022'de tamamlanmıştı.

İkinci taksit ödemeleri ise 1 Kasım'da başladı. Vergi ödemeleri, 30 Kasım’a kadar devam edecek.

Sahip olduğu gayrimenkullerini elden çıkarmayanlarla geçtiğimiz sene gayrimenkul alanların bu sene vergi ödemesi ise zorunlu.

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren bu vergiden muaf sayılan vatandaş sayısı da bir hayli yüksek. Fakat birçok kişi muaf tutulma kriterlerini bilmediği için bu vergiyi ödemek zorunda kalıyor.

Emlak Vergisi'nde muafiyet kriterlerini taşımayan herkes belirlenen ücreti ödemek zorunda.

Bu zaman dilimi içerisinde ödemesini yapmayan kişiler ise belirlenen tutarı cezalı şekilde geri ödemek durumunda kalıyor.

KİMLER EMLAK VERGİSİ'Nİ ÖDEMEK ZORUNDA?

2021 senesinde mevcut gayrimenkulü bulunan kişiler ve yine aynı şekilde 2021 senesinde yeni bir gayrimenkul satın alan kişiler, 2022’de Emlak Vergisi ödeyecek.

Yeni gayrimenkul alan kişilerin de ikametin bulunduğu ilçenin belediyesine bildirim yapması gerekiyor. Satın alma işleminin gerçekleştirildiği yılın sonuna kadar bildirimde bulunulması zorunda.

Bu yıl gayrimenkulünü elden çıkaran kişiler de bu yıla ait olan verginin tamamını ödemek ile görevli. Fakat bu kişiler, önümüzdeki sene herhangi bir ödeme gerçekleştirmiyor.

EMLAK VERGİSİ'NDEN KİMLER MUAF?

Emlak Vergisi'nden bir mülkü olan fakat mevcut mülkü haricinde başka herhangi bir geliri olmayan emekliler, dullar, şehit aileleri, yetimler, gaziler ve işsizler muaf tutuluyor.

Bununla birlikte brütü 200 metrekareyi geçmeyen tek gayrimenkul veya hisse sahibi olan kişiler de vergiden muaf tutuluyor. Bu duruma rağmen ödeyen kişiler ise beş seneye kadar geri ödeme alabiliyor.

ÖDEMELER NEREYE YAPILIYOR?

Emlak Vergisi borcu olup olmadığını öğrenmek ve teyit etmek isteyen kişiler, bu işlemleri ikametgahlarının bulunduğu ilçelerin belediyelerinden ya da e-Devlet aracılığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) sunmuş olduğu İnternet Vergi Dairesi hizmeti işlemlerinden öğrenebilir.

Emlak Vergisi ödemeleri ise gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye direkt şekilde yapılabilir. Bunun haricinde belediyelerin hesabının bulunmuş olduğu banka şubelerine de ödeme gerçekleştirilebilir.

GECİKME CEZASINA DİKKAT

Muafiyet kriterlerini taşımayan gayrimenkul sahibi kişiler, Emlak Vergisi'ni ödemek zorunda.

Emlak Vergisi’nin ilk ve ikinci taksiti belirlenen zaman dilimi içinde ödenmek zorunda. Gecikme durumunda ise yüzde 1.6 oranında faiz uygulanıyor.

Editör: TE Bilisim