Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği içindeki maddelerden biri olan bu belge imzalatılması zorunlu ve basit anlamda verilen hizmetin kayıt altına alınması için gerekli olan bir belge türüdür. Olası problemlerin ortaya çıkması halinde resmi bir evrak niteliği taşır. 

Yer gösterme belgesi, gayrimenkulleri satın alınması/kiralanması için gereken bütün bilgileri içeren ve bu üçlü ilişkideki emlakçıları, mülk sahiplerini ve alıcı olan sizleri koruyan bir tür sözleşme olup gayrimenkul danışmanları tarafından düzenlenir.

Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’nin “Taşınmaz Gösterme Belgesi” başlıklı maddesiyle düzenlenmiş olup verilen aracılık hizmetinin kayıt altına alınmasını sağlar. Ayrıca, olası risklerin ortaya çıkması durumunda, resmi bir belge niteliği taşımakta olduğu için tarafları koruyucu niteliktedir.

Yer Gösterme Belgesi Nasıl Hazırlanır?

Yer Gösterme Belgesinde, size gösterilecek/gösterilen gayrimenkulün detaylı bilgileri ve açık adresinin yanı sıra sizin yani gayrimenkulü gören kişinin de T.C. kimlik numarası, telefon numarası vb. detaylı bilgileri yer alır. Sizin dışınızda, gayrimenkulü sizinle beraber görmeye gelen başkaları da varsa aynı şekilde onların bilgilerini de içerir.

Hakan Bıçakcı’dan ‘Arsa ve Arazi Değerleme Uzmanlığı’ Eğitimi Hakan Bıçakcı’dan ‘Arsa ve Arazi Değerleme Uzmanlığı’ Eğitimi

Bunun yanı sıra, olası bir satın alma veya kiralama durumunda, alıcı olarak ödenecek hizmet bedelinin tutarı da açıkça belirtilir. Eğer, gayrimenkulü satın almaz veya kiralamazsanız, herhangi bir gösterme ücreti ödemekle yükümlü olmazsınız.

Zira, satış gerçekleşmeden, yer gösterme ücreti adı altında emlak danışmanlarının para alması yasaya aykırıdır.  

Bu belge bir tür sözleşme niteliğindedir ve içeriği bağlayıcıdır.

Yer gösterme belgesi özellikle, emlak ofisi açısından hizmet ücreti ödemek istemeyen alıcıların, doğrudan doğruya mülk sahibiyle satış gerçekleştirmesini engellemeyi amaçlar.

Bir diğer deyişle, gayrimenkul danışmanlarının da sunmuş olduğu hizmetin yasal olarak korunması anlamına gelmektedir.

Yer Gösterme Belgesi İndirmek için TIKLAYINIZ...

Editör: TE Bilisim