Bankalar Konutta Kredi Musluklarını Açmalı!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) konut kredilerine ilişkin yeni karar aldı. Karara göre, 1. ve 2. el konutlar için konut kredilerinde kredi değer oranı farklılaştı. BDDK’nın kararını Gayrimenkul Uzmanı Şule Alp değerlendirdi.

Bankalar Konutta Kredi Musluklarını Açmalı!

Kredi limitleri güncel oranlarla arttırıldı ancak uygulanamayan banka kredileriyle karşı karşıyayız.

Yeni kredi oranlarıyla bankalara gittiğiniz zaman eğer devlet bankasına gittiyseniz; 250 - 300 bin lira kredi kullanabileceğinizi öğreniyorsunuz.

Özel bankalarda ise durum daha vahim! Kredi kullandırabilmek için henüz resmi yazının kendilerine ulaşmadığını söylüyorlar veya kredi şartlarını yerine getirseniz bile kredinizin onaylanmadığı şekilinde cevap alıyorsunuz.

Yıllık yüzde 30 - 32 faiz ile verilecek kredinin ödeme tablosu oldukça ağır birçok vatandaşımızın bu ödeme koşullarını sağlayabilmesi pek de mümkün değil.

Burada belki kanun koyucunun ya da BDDK' nın ortak bir çözüm bularak faizlerde ve kredi tutarında da tüketiciye yada konut kredisi müşterisine erişilebilecek faiz ve limitlerin sağlanması için bankalarla görüşmesi bir ortak yol bulması gerekecektir.

Yurtdışında bir çok ülkede uygulanan düşük faizli vade süresi uzun mortgage kredilerine ihtiyacımız var.

Özellikle özel bankaların bu konuda büyümek ya da risk almak istememesinin (faizi indirmemeleri ya da limiti kısarak erişimi mümkün kılmamaları) önüne geçilmesi ve çözüm bulunması gerektiğini düşünüyorum.

Bu şekilde açıklanan ama uygulanamayan kredi oranları piyasada yüksek olan satış rakamlarının daha fazla yükselmesine sebep olacaktır.

YORUM EKLE