Evini Yabancılara Kiralayanlara Uyarı!

Taksim İstiklal Caddesi’nde 6 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısı sonrası uzmanlar, evini yabancıya kiralayan ev sahiplerini uyardı.

Evini Yabancılara Kiralayanlara Uyarı!

Haber Global’den Şifa Kaymak’ın haberine göre, İstiklal Caddesi’nde yaşanan bombalı terör saldırısının faili Alham Albashır’ın yasa dışı yollarla Türkiye’ye geldiği, Esenler’de bir evde kaldığı ve atölyede çalıştığı ortaya çıktı.

Terör saldırısının ardından gözler, evini 3-5 bin lira fazla para almak için 10 kişinin bile kaldığı kaçak göçmenlere kiralayan fırsatçı ev sahiplerine çevrildi.

ATD Hukuk ve Danışmanlık Bürosu Kurucusu Avukatı Doğukan Özdoğan, tüm kira sözleşmelerinin noter huzurunda olması gerektiği konusunda uyarılarda bulunarak hukuki yollardan dikkat edilmesi gerekenleri şöyle özetledi:

Kira sözleşmesine yabancılara mahsus kimlik numarası bilgisi girilmelidir.

Kira sözleşmesine kiracının pasaport numarası yazılmalı, pasaport fotokopisi sözleşmeye eklenmelidir. Pasaport bilgilerinden kiracının ülkeye yasal yollardan giriş yapıp yapmadığı araştırılmalıdır.

Vize süresi kontrol edilmelidir. Vize süresinin kiralama döneminden kısa olduğu durumlarda, kiracının kira süresi bitmeden ülkeyi terk etmesi riskine karşın ek güvence alınmalı veya depozito bedeli yasal düzenlemelerin öngördüğü en yüksek miktar üzerinden belirlenmelidir.

İlk kez ikamet izni alacak olan yabancıların göç idaresine verecekleri belgelerde, noter onaylı kira kontratını ibraz etmeleri gerektiğinden bu gibi durumlarda kira sözleşmesinin noter huzurunda yapılmasına dikkat edilmelidir. İkamet izni bulunanlar bakımından ise zorunluluk olmamasına karşın hak kayıplarının önüne geçebilmek adına sözleşmenin noterde yapılması faydalı olacaktır.

Kiracının iş yeri adresi sözleşmeye yazılmalı ve çalışma izni sözleşmeye eklenmelidir.

Kira bedelinin tahsilinde yaşanacak sorunları en aza indirgemek için mutlaka Türk vatandaşı bir kimse kefil olarak belirlenmelidir. Burada, kefaletin geçerli olması için yasada aranan şekil ve ehliyete ilişkin şartların yerine getirildiğine emin olunmalıdır.

Kiraya verenler tarafından döviz cinsinden kira geliri cazip görülerek yabancı uyruklu kimselere kiralama yapılması tercih edilmekte ise de döviz cinsinden kira bedelinin belirlendiği sözleşmelerde 5 yıl boyunca kira artışı yapılamayacağı unutulmamalıdır.

Sonuç itibariyle, yabancı uyruklu kimselerle kira sözleşmesi ilişkisi içerisine girilmesi büyük riskleri bünyesinde barındırdığından süreç boyunca kira hukuku ve yabancılar hukuku alanında uzman hukukçulardan ve avukatlardan destek alınması riskleri minimize etmek adına büyük önem arz etmektedir.

“AÇGÖZLÜ DEĞİL VİCDANLI OLUN”

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa ise konuya ilişkin “Emin olmadığınız kişilere evinizi vermeyin ve kefil isteyin” uyarısında bulunarak “Daha önce de bir evin içinde 10 kişi oturtmayın diye ikazda bulunduk. İkamet belgesi, oturma izni olmadan kimseye vermeyin. Yine de vereceklerse bir muhatap bulun.

Geliyor masum bir aile gibi 3-5 yerine 15 bin teklif ediyor. Fırsatçı ev sahiplerinin de işine geliyor. Bir evin içinde de kaydı kuydu olmayan kaçak 10 göçmen kalıyor. Bu sadece maddi bir olay değil. Can güvenliği için de önemli. Böyle bir açgözlülük olmaz. İş can güvenliğine kadar geldi. Emin olmadığınız kişilere vermeyin.” dedi.

EV KİRALAMADA BEYAN USULÜ ÖNEMLİ

Aşa, beyan usulünün de önemli bir detay olduğunu sözlerine ekleyerek “Beyan usulünü sıkı tutsunlar. Yabancı kiracı olduğu zaman bunu beyan etmek lazım. Belli bir mecburiyet getirilmesi gerek. Bu işin mantık ve vicdanen de artık hassasiyet gösterilmesi lazım” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE