Tiny House Trendi Yükselişe Geçti Tiny House Trendi Yükselişe Geçti

Haber Global'de yer alan habere göre, yeni bir yıla merhaba dediğimiz şu saatlerde, vatandaşların en çok merak ettiği konuların başında emlak piyasası geliyor.

Yatırımlarını 2024 yılına saklayan vatandaşlar, şimdiden araştırmalara başladı. Bu yıl konut fiyatları artar mı, azalır mı? Geçen sene arsa yatırımları konutu geçmiş olsa da bu yıl beklenti hangi yönde? Uzmanları anlattı.

YILIN İKİNCİ YARISINDAN İTİBAREN...

Gayrimenkul ve Finans Hukuku Uzmanı Avukat Sinan Keskin, "2024'te konut fiyatları ne olacak?" sorusunu şu sözlerle yanıtlıyor:

"Pandemi sürecinin yaratmış olduğu dünyada ve ülkemizde görülen ekonomik krizle beraber konut kredisi bakımından yükselen faizler, konut yatırımını baskılamakta ve özellikle konutta dolar bazlı bir gerileme olduğundan bahsedebiliriz.

Ancak 2024 yılının ikinci yarısından itibaren 2025 yılına doğru, bu dengenin emlak yatırım sektörü lehine değişebileceği ihtimalini göz önünde bulundurmamız gerekiyor."

FAİZ İNDİRİMLERİ...

Göç alımlarıyla artan nüfus sayısı, riskli yapılara ilişkin kentsel dönüşüm süreçlerinin yakında başlayacak olması, konutlarda halen arz-talep dengesinin sağlanamaması, gün geçtikte artmaya devam eden inşaat maliyetleri konut fiyatlarının artma eğilimini güçlendirdiğine dikkat çeken Keskin, "Özellikle Merkez Bankası tarafından yapılan son açıklamalarda parasal sıkılaştırma adımlarının en kısa zamanda tamamlanacağı belirtilmektedir.

Bu açıklamayı, faiz artırımının sonuna doğru gelindiği şeklinde yorumlayabiliriz. Dolayısıyla 2024 ikinci yarısından itibaren faiz indirimlerinin olabileceğini bekliyoruz.

Bu kapsamda faizlerde beklenen düşüşün, konut alımlarını teşvik edeceği ve konut yatırımlarını artıracağı öngörülmektedir" ifadelerini kullandı.

YATIRIMCILAR NE YAPMALI?

"Vatandaşlar bu yıl neye yatırım yapmalı?" sorusunu da yanıtlayan Keskin, "Şuan Türk borsasındaki en büyük engel, mevduat faizleridir.

Yatırımcılar, yüksek faizde risk almak istememektedir. Diğer yandan FED’in son toplantısında faiz oranının sabit tutulacağı yönünde karar alındığı belirtildi.

Dolayısıyla faizin bir artırım döngüsünden indirim döngüsüne girdiği görülmektedir. Bu durumun Türkiye ekonomisine yansımaları illa ki olacaktır. Özellikle borsanın etkilenmesi ve yatırımcının risk iştahını artması kuvvetle muhtemeldir" şeklinde konuştu.

RALLİ İHTİMALİ...

Keskin, değerlendirmesini şu sözlerle noktaladı:

"Faizlerdeki iyileşme ve ayrıca Ortodoks ekonomi modeli ve uygulamaları ile yabancı yatırımcıların ilgisi Türk borsalarına çekilecektir.

Bu politikalar uygun ve elverişli bir şekilde uygulanırsa ralli ihtimalinden dahi bahsetmemiz mümkün. Bu seneki kanaatim, euronun değer kazanacağı yönündedir.

Euro’nun 1.15. 1.20 seviyelerine atak yapabileceğini söyleyebilirim. Dolayısıyla dolar mı Euro mu sorusuna yanıtım Euro olacaktır. Euro-sterlin bakımından ise sterlinin daha iyi bir yatırım aracı olduğunu düşünüyorum.

"YATAY SEYİRDE İLERLEYECEK"

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, gayrimenkul yatırımlarının orta ve uzun vadede kaybettirmeyeceğini belirterek, "İlk 6 ay piyasanın yatay bir seyirde ilerleyeceğini düşünüyorum. Vatandaşlar, bütçelerine uygun bir konut bulurlarsa alsınlar" dedi.

6. aydan itibaren piyasa durumuna göre konuşmak gerektiğini kaydeden Aşa, yılın ilk zamanlarında da piyasaların 2023 yılına benzer eğilim göstereceğini belirtti.

Editör: Gayrimenkul Gündemi