Kira artışlarına gelen kısıtlama, kur fiyatları ve faiz oranları gibi durumlar Türkiye’de konut alımını ve satışını zorlaştırdı.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilerine göre, Türkiye genelinde konut satışları Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %9,5 azalarak 102 bin 656 oldu.

Konut satış sayısı TUİK'in 2022 yılındaki verilerine göre yüzde 50'den fazla azaldı.

Her geçen gün konut yapımında ciddi artış görülen Sakarya'da, satışta yaşanan düşüşün önüne geçilemiyor. Emlak payı, kur fiyatlarında yaşanan dengesizlikler ve inşaat malzemelerinin pahalılığı gibi durumlar Sakarya genelinde konut satış sayısının yüzde 51,05 azalmasına neden oldu.

Konut satışlarında İstanbul 15 bin 247 konut satışı ve yüzde 14,9 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u 9 bin 48 konut satışı ve yüzde 8,8 pay ile Ankara, 5 bin 476 konut satışı ve yüzde 5,3 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla 47 konut ile Ardahan, 55 konut ile Hakkari ve 77 konut ile Bayburt oldu.

2023 yılı Eylül ayında Sakarya İlinde 1658 konut satıldı.

Gayrimenkul danışmanı Samet Hızalan TV264 ve Medyabar mikrofonlarına emlak piyasasını değerlendirerek önemli açıklamalarda bulundu. 

"Yaprak kımıldamıyor"

Emlak sektöründe yaprak kımıldamadığını ve sektörün durgun vaziyette olduğunu söyleyen Gayrimenkul danışmanı Samet Hızalan, vatandaşların ev alacak parasının olmadığını ifade etti. Yabancıların da artık Avrupa’dan  daha ucuza evler aldığını belirten Hızalan, “Faizler çok yüksek. Faizler bu şekilde devam ettiği sürece geri gelecektir diye düşünüyorum” dedi.

"Kredili satış oranı düştü"

2013 ve 2018 yılları arasında kredili satış oranının yüzde 35 civarında olduğuna değinen Hızalan, şu an da  ortalama yüzde 8 olduğunu belirtti. Samet Hızalan 2019’dan sonra pandemi ve bazı yaşanan olaylardan dolayı yüzde 20 olduğunu söyleyerek, “Bizim normalimiz yüzde 20 ve yüzde 30 civarında. Ama şu dönemde baktığımız zaman da eğer bu faizlerde devam edilirse bu oran daha da azalacaktır” ifadelerini kullandı.

"Eski fiyatlar yok"

Eski şaşalı dönemlerin geride kaldığını ifade eden Hızalan, kiralıklarda eski fiyatların aranmamasını söyledi. Fiyatlarda gerileme olmasının nedenlerini açıklayan Hızalan, “Yurtlarda yaşayan çok öğrenci var. Ev sahiplerinin artık fiyatları yükseltmemeleri gerektiğini öğrenmeleri gerekiyor” diyerek kiralık evler için de artık telefonlarının çalmadığını dile getirdi.  

"Nakiti olanlar şanslı"

Nakit paranın sektörde çok güçlü olduğunu belirten Samet Hızalan, pazarlık paylarının oldukça yüksek olduğunu söyledi. Vatandaşların arayıp pazarlık yapmaslarını tavsiye eden Hızalan, “Nakiti olan vatandaşlar daha şanslı. Faizlerin de devam edeceği öngörülüyor. Birkaç yıl daha bu şekilde gideceğini düşünüyorum” dedi.

Türkiye’deki Yabancı Yatırımının Yüzde 43,8’i Vatandaşlık Hakkı İçin Türkiye’deki Yabancı Yatırımının Yüzde 43,8’i Vatandaşlık Hakkı İçin

"Zamana ihtiyaç var"

Kiralık dairede arz talep dengesi arasındaki makasın fazla olduğunu belirten Hızalan, “ Büyükşehir'in bir konut kampanyası başladı. Böyle projeler devam ettikçe bu makas daha da çok azalacaktır” diyerek bunun için biraz daha zamana ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Editör: Gayrimenkul Gündemi