Beton Püskürtme Operatörlerine Simülasyonlu Eğitim

YUPAM, beton püskürtme operatörlerinin eğitimi sırasında çimento israfının önlenmesi için yerli mobil simülatör geliştirildi.

Beton Püskürtme Operatörlerine Simülasyonlu Eğitim

SANAL GERÇEKLİK

Üretilen simülatör ile eğitim alan operatörlerin, metro inşaat sahasında kaliteli bir çalışma performansı sergilemesi hedefleniliyor. Sanal gerçeklik gözlüğü ile kullanılan simülatör ile operatörler inşaat sahasına geçmeden önce mobil ekranda sağlıklı bir uyum süreci yaşıyor.

YUPAM Koordinatörü ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mücahit Namlı, simülatöre ilişkin yaptığı açıklamada, İstanbul'daki metro inşaatlarının kalitesi ve hızlı şekilde tamamlanması için yerli ve milli bir beton püskürtme simülatörü geliştirdiklerini söyledi.

SİMÜLATÖR İLE MALZEME İSRAFI SON BULACAK

Yapılması hedeflenen metro hatları için mevcut imkanların ve kaynakların geliştirilmesi gerektiğini belirten Namlı, "Projemiz kapsamında İstanbul'da inşası devam eden metro hatlarındaki sorunları ve ihtiyaçları tespit ettik. Düzenlenen dünya tünel kongrelerine katıldık. Bilgi alışverişlerinde bulunduk. Orada metro inşaatlarının kalitesini arttırmak için simülatör kullanıldığını gördük. Püskürtme beton atacak operatörlerin çalışma esnasında malzeme sarfiyatının önüne geçmek için yerli ve milli bir püskürtme simülatörü hazırladık." diye konuştu.

SİMÜLATÖRÜ KENDİ İMKANLARIMIZ İLE YAPTIK

Namlı, "Biz bu simülatörü hazır olarak yurt dışında üreten firmalardan satın alıp burada eğitimini verebilirdik. Ama biz bunu kendi imkanlarımızla yaptık. Döviz kaybına sebep olmadan cari açığa sebep olmayacak şekilde burada üretmiş olduk. Cari açığı düşürücü bir adım oldu. Beton püskürtme simülatörü operatörü de yetiştireceğiz. Türkiye Tünelcilik Derneği ile sertifikalandırma ve meslek tanımı yapılması için Mesleki Yeterlilik Kurumu'na başvurduk. Böylece 'Püskürtme Beton Operatörü' tanımı yapıldı. Ayrıca operatörlere üniversitemizde püskürtme betona ilişkin teorik eğitimler vereceğiz. Beş kişilik ekip ile bir yıl süren bir çalışma sonucu simülatörü geliştirdik.

PÜSKÜRTME BETON OPERATÖRLERİNE BU SİMÜLASYONLA EĞİTİM VERİLECEK

Artık bu konuda çalışmak isteyen operatörümüz sanal simülatör cihazı ile eğitim alacak. Böylelikle hem hızlı hem kaliteli hem israfsız bir iş performansı ortaya koyacağız. İstanbul'da devam eden metro çalışmalarında hızı arttırmayı hedefliyoruz. Operatörlerimiz sahaya indiği zaman kullanacağı püskürtme makinesine alışkın olacak. Bu durumu sürücü belgesi almak isteyen kişilerin direksiyon sınavına girmeden önce sürücü kurslarında simülatör eşliğinde araç kullanmayı öğrenmeleri şeklinde algılayabiliriz."

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2018, 02:02
YORUM EKLE