Tapu Harcını Eksik Ödeyene Ceza!

Tapu harcı ödemelerinde eksik ödeme yapılması halinde cezalı duruma düşülebiliyor. Harç ödemesi, gayrimenkulün değeri emlak vergisinden az olmayacak şekilde gerçek değer üzerinden ödeniyor.

Tapu Harcını Eksik Ödeyene Ceza!

GERÇEK DEĞER ÜZERİNDEN HARÇ ÖDEMEYENE CEZA

Gayrimenkullerin devir ve iktisaplarında ödenecek olan tapu harcının, emlak vergisi değerinden az olmaması, gerçek bedel üzerinden beyan edilmesi gerekiyor. Harcın ölçüsü devir eden ve devir alan için ayrı ayrı olmak üzere devir bedeli üzerinden binde 20 olarak hesaplanıyor. 

 TAPU HARCI VERGİ DAİRESİNE ÖDENİYOR

Tapu harçları, işlemin yapıldığı vergi dairesine ödeniyor. Maliye Bakanlık tarafından yetki verilmesi durumunda ilgili kuruluşlar tarafından tahsis ediliyor. 

EKSİK ÖDEME TESPİTİNDE

Tapuda yapılan işlemin ardından emlak vergisi değerinden daha düşük bir bedel üzerinden harç ödendiğinin veya beyan edilen devir ve iktisap bedelinin gerçek durumunu yansıtmadığının tespit edilmesi durumunda, aradaki fark üzerinden hesaplanan harç ikmalen veya resmen devir alandan yüzde 25 oranda cezalı olarak tahsis edilir. 

TAPU HARCINDAN İNDİRİM YIL SONUNA KADAR UZATILDI

Yapılan indirimler ile birlikte tapu harçları binde 20'den, binde 15'e düşürüldü. Konutta tapu harcı indirimi 31 Aralık 2019 tarihine kadar devam edecek. Bu kararlar 1 Nisan 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek. 

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2019, 08:13
YORUM EKLE