Sözcü’den Cem Yıldırım’ın haberine göre; Türkiye İstatistik Kurumu, 2023 yılına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. TÜİK’in verilerine göre konut satış sayısı 2023'te bir önceki yıla göre yüzde 17,5 azalışla 1 milyon 225 bin 926'ya düştü.

Konut Fiyatları Yüzde 25 Düşecek Konut Fiyatları Yüzde 25 Düşecek

Böylelikle son 9 yılın en düşük konut satışı 2023'te gerçekleşti. TÜİK’in verilerini değerlendiren Ankara Tüm Emlakçılar Esnaf Odası (ATEM) Başkanı Hakan Akçam, 2024’te de konut satışlarının düşeceğini öngördüklerini ifade ederek, “Ne yazık ki ev almak hayal ötesi oldu” dedi. Ankara Tüm Emlakçılar Esnaf Odası (ATEM) Başkanı Hakan Akçam, TÜİK’in 2023 yılı konut satışına ilişkin istatistiğini değerlendirdi.

Öngörülerinin 2024’te de konut satışında yaşanan düşüşün devam edeceğine dair olduğuna dikkat çeken Akçam, “Son 3 yılın verilerine bakacak olursak konut satışında her yıl düşüş meydana geliyor. Kuvvetle muhtemel ki 2024 yılında da bir önceki yıla göre konut satışlarında düşüş yaşanmaya devam edecek” diye konuştu.

Akçam şunları aktardı: 

“HER YIL DÜŞÜŞ YAŞANIYOR”

“TÜİK’in ilan ettiği sayıya göre 2023'te 1 milyon 225 bin 926 konut satışı gerçekleşti. Bu sayı ise bir önceki yıla göre azalış gösterdi. Çünkü 2022 yılında 1 milyon 485 bin 622 konut satışı gerçekleşmişti.

Şunu da eklemek gerekir ki 2022 yılında da bir önceki yıla göre azalış yaşanmıştı. Yani son 3 yılın verilerine bakacak olursak konut satışında her yıl düşüş meydana geliyor. Kuvvetle muhtemel ki 2024 yılında da bir önceki yıla göre konut satışlarında düşüş yaşanmaya devam edecek” dedi.

“EV ALMAK HAYAL OLDU”

Pandemi ile yaşanan küresel kriz ilk nedenlerden birini oluşturuyor. Çünkü küresel kriz inşaat maliyetlerinin yükselmesine neden oldu ve kimi zaman inşaat sektöründeki işleri durma noktasına getirdi. Kurda yaşanan yükseliş de bunu büyük ölçüde etkiledi.

İnşaat maliyetleri arttıkça yapılan konut sayısı azalıyor ya da yapılan konutları alacak kişi bulunamıyor. Bu da beraberinde konut fiyatlarında yükseliş yaşanmasına ya da ev kiralarının artmasına sebep oluyor.

Bunun gibi birçok nedenden dolayı her açıklamamızda da belirttiğimiz gibi asgari ücretlinin ev alması hayal oldu. Ne yazık ki 2024 yılında da birçok vatandaşımızın ev alması oldukça güç olacak.”

Akçam çözüm önerilerine ilişkin şunları sıraladı: 

“Çözüm önerilerine gelecek olursak, öncelikle maliyetlerde yaşanan yükselişin durdurulması gerekir. Yapılacak ilk işlerden biri de arsa fiyatlarında yaşanan yükselişin durdurulmasıdır ve arsaların özel sektör-kamu işbirliği ile üretilmesinin önü açılmalıdır.

Eğer ki arsa fiyatlarında düşüş yaşanırsa bu konut fiyatlarına da yansıyacaktır. Bir diğer faktör ise inşaat malzemelerinin fiyat artışlarının kurla doğru orantılı olması.

Her zaman dediğimiz gibi inşaat malzemesi ithalatının olabildiğince minimize edilmesi gerekir. Kendimiz üretirsek ve yerli üreticiye de yeterli desteği sağlarsak bu sorunun da çözüleceğini düşünüyorum. 

Hükümet yetkililerinin de konut açığı ve konut sahibi olmada yaşanan sorunların farkında olduğunu düşünüyorum. Sorunların çözümü için birçok alternatifler sunuluyor ve ben inanıyorum ki 2024’te de birçok çözüm önerileri masaya yatırılacak.

Bunlardan biri de birden fazla ev sahibi olanların ödeyeceği verginin artırılacağına ilişkindi. Daha önceki açıklamalarımızda da bunu desteklediğimizi söylemiştik. Sorunlara çözüm olacak bütün önerileri ve projeleri Ankara Tüm Emlakçılar Odası olarak biz de desteklemeye devam edeceğiz.”

Editör: Gayrimenkul Gündemi