İHA'da yer alan habere göre, önce yaşanan fiyat artışları ve enflasyonu bahane ederek ev fiyatlarını fahiş oranlarda artıran ev sahipleri şimdi de deprem felaketini bahane ederek fiyatları arttırmaya devam ediyor.

Manisa’nın Yunusemre ilçesinde yaşayan 25 yıllık İngilizce Öğretmen Ali Özen de 8 yıldır oturduğu dairenin 2 bin lira olan kirasının 7 bin liraya yükseltildiğini Noterden kendisine çekilen ihtarname ile öğrendi.

Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan Kiracılara Çağrı Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan Kiracılara Çağrı

Yaklaşık 8 yıldır Yunusemre ilçesi 75. Yıl Mahallesindeki adreste oturduğunu kaydeden Özen, “Yaklaşık 8 yıldır bu adreste oturuyorum ve her sene kira artışını devletin gösterdiği oranların 100 lira üzerinde yapıyorum. Geçen yıl yüzde 25 yapıldı zam. Bin 450 liradan 2 bin lira yaptık. Bu yıl 2 bin liradan 7 bin liraya yükseldiğine dair hem bana hem de eşime ihtarname gönderdi. Bu hiç de adil olmadı.

Hepimiz depremi yaşadık, herkesin eve ihtiyacı var ama ev sahipler bunu fırsata çevirdi. Bizim mahallede yaklaşık 50 kiracı arkadaşla görüştüm 4 bin liranın üzerinde 2-3 tane ev kirası var. Genelde ortalama 2 bin 500, 3 bin civarında ev kiraları. Benim maaşım 14 bin 100 lira. ben 7 bin lirayı ev sahibine verirsem, ODTÜ’de oğlum okuyor ayda 5 bin lira ona gönderiyorum. Kendime ne kalacak, diğer masraflarıma ne kalacak.

Bu yıl yüzde 300’e yakın zam yapan ev sahibi belki seneye 25 bin lira talep edecek. Kiracılar olarak buna da bir dur demeliyiz. Gerçekten işin içinden çıkılamayacak boyutlara ulaştık. Ülkemizde ev sahipleri kadar da kiracılar var. Başımızdaki yetkililer buna acilen bir çözüm bulmalı” dedi.

“Yapılan hiç etik değil”

Ev sahibiyle sürekli telefonla irtibat halinde olduğunu ancak kira artışını kendisine ihtarname ile yollanılmasını etik bulmadığını kaydeden Özen, “Kira artışına iki ay olmasına rağmen ev sahibi hiçbir şekilde iletişim kurmadı. O anda okulda dersteydim.

Postacı gelmiş aşağıya indim aldım evrakları şok oldum. Hem bana hem eşime ihtarname göndermiş. Bu etik değil. Kaçıncı yüzyıldayız. Ahlaki değerlerimiz, vicdani değerlerimiz nerede?” diye konuştu.

“Yüzde 25 artış yapıp bekleyeceğim”

Bu şekilde artışların yaşanmaması için birlik olmak gerektiğinin altını çizen Özen şunları söyledi:

“Bugün bana yapılan yarın diğer kiracı arkadaşlarıma yapılacak. Yan komşum yaklaşık 2 ay önce kira artışı yaptı kirasını 4 bin lira yaptı. Eğer benimle de iletişime geçselerdi ben de 4 bin lira yapardım, seve seve yapardım. Ama 7 bin lira nedir? Hele bunu bir eğitimcinin talep etmesi, bugünün şartlarında yardım seferberliği içinde yaşarken bizler çok büyük bir fırsatçılık.

Ben niye fazladan 3 bin lira vereyim. 3 bin liraya deprem bölgesinden gelen 3 tane çocuğu okuturum ayda biner lira vererek. Öncelikle bir farkındalık oluşturulmasını istiyorum. Avukatımla görüştüm ve avukatım yüzde 25 zam yapmamı tavsiye etti ben de yüzde 25 zam yapacağım.

Ondan sonraki süreçte de muhtemelen mahkemeye vereceklerdir diye tahmin ediyorum çünkü hala arayıp sormadılar niyetleri de bu. Mahkeme sürecimiz nasıl olur bilmiyorum. Bu yüzyılda yaşadıklarımıza bakın gerçekten utanıyorum. Bu yıl 7 bin lira istediyse inanın seneye 25 bin lira isteyecektir.”

Editör: TE Bilisim