Altay yazısında şunları aktardı;

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomide dengelenme sürecine girildiğini belirterek, kirada yüzde 25 sınırının devam etmesi için bir sebep olmadığını söyledi.

Aslında bu söylemin çok iddialı ve yanıltıcı olduğunu belirtmek isterim. Birincisi ekonomide dengeleme sürecine hala girilmedi. İkincisi yüzde 25 sınırının kaldırılmasından dolayı ortaya çıkacak olumlu ya da olumsuz sonuçları Şimşek’in de bildiğini sanmıyorum. Bu açıklamanın altında yatan tek verinin konut fiyatlarındaki düşüş olduğunu düşünüyorum.

Konut fiyatlarında düşüş olduğu söylense de aslında düşüşten ziyade fahiş oranda artışların kesildiğini söyleyebiliriz. Erzurum’da 30 yıl ve üzerinde geçmişe sahip bir evin 1 milyon 300 bin lira seviyelerinde seyrettiği ve hala bu fiyatların emekli ve asgari ücretli için yüksek olduğu gerçeğini yok sayamayız. Bu nedenle yüzde 25 sınırının kaldırılması durumunda kira fiyatlarında gözle görünür artış olacak ve kiracı dar gelirliler için maddi sıkıntı daha fazlalaşacaktır.  

Evlerini kiraya veren ev sahiplerinin kira gelirlerine uygulanacak vergi artışının da kira fiyatlarına yansıtılabileceği gerçeğini göz ardı etmemek gerekir. Siz yüksek vergiyi ev sahibinden aldığınızı var sayarsınız ancak maliyet dolaylı olarak kiracılara yansır.

BES Birikimi Konuta Teminat Olsun BES Birikimi Konuta Teminat Olsun

Son olarak şu an yürürlükte olan düzenleme ile evi olanlar 5 yıl oturup satarsa herhangi bir vergi borcu ödeme zorunluluğu yoktur. Ancak kulislerde konuşulan yeni düzenleme ile 5 yıl istisnasının kaldırılacağı ve ev sahibi evini 20 yıl sonra satsa dahi vergi borcu ödeneceği ön görülüyor. Tabi ki bu uygulamanın ev fiyatlarına artış olarak bir yansıması olacaktır.  

Editör: Gayrimenkul Gündemi