Okuyucumun sözünü ettiği o günkü yazımda 10 uzatma yılını bulmuş kira ilişkisi için bir yanıt vermişim, yanıtım içinde söylediğim şu:

Kira Sözleşmesinde Değişiklik Yapılabilir mi? Kira Sözleşmesinde Değişiklik Yapılabilir mi?

“Tahliye için üç ay önceden tebligatta bulunmak lazım. Böyle bir ihtar yok ise bu yıl on yıllık süre itibariyle tahliye talebi ihtimali bertaraf oldu diyebiliriz.”

Cümle bu, bu cümleden ikinci hakkınızı on yıl sonra kullanacaksın anlamı mı çıkıyor? Dikkat ederseniz “Bu yıl” diyorum, yani bu yıl tahliyeyi talep edemeyeceksiniz, önümüzdeki yıl bu hakkınızı sürelere uymak kaydı ile kullanacaksınız anlamında.

Yani 10 yıllık uzama süresi nedeni ile tahliye talep olunabilir demek, 11 yılda istenemez, 12’inci yılında istenemez her on yılda bir yani on yılın sonunda, 20 yılın sonunda, 30 yılın sonunda bu hak kullanılır anlamı çıkmamalı.

Bu yıl süreleri kaçırdı iseniz, seneye sürelere uymak kaydı ile bu hakkınızı kullanabilirsiniz anlamındadır. Okuyucumun böyle bir kira meselesi var da kiracısının tahliyesini isteyecek ise on yıllık uzama süresi içinde, yeni dönem başlangıcından üç ay önce ihbarda bulunmak kaydı ile bu hakkını kullanacak, üç aylık süreyi geçirdi ise seneye, sürelere dikkat ederek bu hakkını kullanabilecek. Yani 20 yılını beklemesi gerekmeyecek.

Editör: Gayrimenkul Gündemi