Ege'de Son Söz'de yer alan habere göre, enflasyonla mücadele kapsamında 11 Haziran 2022’degetirilen “Konut kiralarında yüzde 25 artırım sınırı” uygulaması, yeni bir uzatma olmadığı takdirde 1 Temmuz 2024 tarihinde sona erecek.

Vatandaş nezdinde, sınırlamanın kaldırılması halinde konut kiralarının aşırı artacağı kaygısı hakim olurken, ev sahiplerinin de şimdiden ellerini ovuşturmaya başladığı konuşuluyor.

İzmir Emlak Komisyoncuları Esnaf Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, uygulamanın geçen yıl uzatılmasının başlı başına bir hata olduğunu belirterek, sınırlamanın kalkmasıyla birlikte ev sahibiyle kiracılar arasındaki tartışmaların sona ereceğini öne sürdü.

MAL SAHİBİYLE KİRACILAR ARASINDA ADLİ VAKALAR ARTMIŞTI

“Konutta yüzde 25 artırım uygulaması kalkarsa, buna ev sahibini mutlu eder, yoksa kiracıları mı?” sorumuza yanıt veren Başkan Mesut Güleroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

Türkiye Kira Artışında Avrupa Birincisi Türkiye Kira Artışında Avrupa Birincisi

 “Zam sınırı getirildiğinde, böyle bir sınırlamanın olmadığı günlerde görülmeyen sorunları yaşadık. Konut ve işyeri kiralarındaki artışta bir sıkıntı yoktu. Hükümet, sadece enflasyonu baskılamak adına iki yıl üst üste konut kiralarını yüzde 25 ile sınırlandırdı. Bu arada ne oldu?

Mal sahibiyle kiracılar arasında kavgalar, gürültüler başladı. Hatta adli vakalar yaşandı, cinayetler işlendi, yaralamalı saldırılar oldu, kavga dövüş oldu; kimi geldi, kiracısının kapısını söktü, kimi su saatini, elektrik saatini söktü. Ortalık çok karıştı, niye? Çünkü ciddi anlamda sıkıntılara yol açtı, bu uygulama.”

SINIRLAMA KALKARSA, İKİ YIL İÇİNDE HER ŞEY NORMALE DÖNER

Sınırlamanın sona ermesi halinde ev sahibiyle kiracı arasındaki tartışmaların iki yıl içinde tamamen sona ereceğini öne süren Oda Başkanı Mesut Güleroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Diyelim ki bir apartmandaki iki daireden biri 3 bin liraya, diğeri 20 bin liraya kirada. 3 bin lira kiranın olduğu dairenin sahibinin gözüne batıyor aradaki fark. Haliyle o kişi, enflasyondan da zarar ediyor, zaten düşük kira alıyor. İki yıl üst üste yüzde 25’lik sınırlama getirildi, bir çözüm oldu mu? Olmadı.

Bu sınırlama kaldırıldığında ev kiralarına yüzde 50, yüzde 60 zamlar olacak. Konut kiraları, işyeri kiralarıyla aynı yere gelecek. Sınırlama kaldırıldığında, yaşanan kavgalar gürültüler bitecek. Bence kötüye değil, iyiye gidecek. O süreçte kiracılar mal sahiplerine problem yaşatıyordu. Artık böyle bir problem olmayacak. Bir iki yıl içinde her şey normale dönecek.”

GEÇ KALINMIŞ DA OLSA DOĞRU BİR ADIM ATILMIŞ OLUR

Konutta kira zammının yüzde 25 ile sınırlandırılması uygulaması olmadan önce kira artışlarının enflasyon kadar yapıldığını hatırlatan Güleroğlu, şu görüşlere yer verdi:

“Konutlarda zam sınırlaması getirilmeden önce, zamlar, enflasyon kadar yapılıyordu. Bu böyleydi. Bundan sonra da enflasyon baz alınarak yapılacağı için sorun çıkmayacak diye düşünüyorum. Kiralar yükselince, kiralık ev bolluğu olur mu? Keşke olsa ama öyle bir şey olacağını düşünmüyorum.

Çünkü kiracı, bir daireden çıkınca, diğer bir daireye geçecek. Yeni kiralık konutun fiyatı, eskisinin iki katı olacak. O uygulama sona erdiğinde hukuki sürece girmiş dosyalar azalacak.

Mal sahipleri, kiracılarını evden çıkartmak için çeşitli yollara başvuruyordu, artık öyle bir yönteme başvurmayacak. Tüm bu tartışmaların yüzde 70’i sona ermiş olacak. Geç kalınmış da olsa, yüzde 25 sınırının kaldırılmasıyla doğru bir karar verilmiş olacaktır.”

Editör: Gayrimenkul Gündemi