Konut kiralarında azami yüzde 25 zam uygulamasında sona gelindi. 2 Temmuz 2023 itibarıyla bu uygulama son bulacak. Peki konut kiralarında zam oranları nasıl belirlenecek?

İstanbul'daki kira artış oranı hangi  seviyede? Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı cevapladı.  

Özelmacıklı milliyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Kira kontratları 11 Haziran 2022 tarihinde sınırlamaya tabi olmuştu. Bu sınır 1 Temmuz 2023 itibarıyla sona erecek.

Bu sınırlama sektörde karşılık bulmadı. ilk önce bazı aylarda kira artışlarında mal sahipleri ve kiracılar uygun hareket etseler de bunun piyasa gerçeğinden uzak olması nedeniyle mal sahipleri daha yüksek beldede artış istedi.

Kiracılar bu bedelleri daha yüksek ödemeye razı oldu. Asgari ücretin yüzde 100’ün artması nedeniyle kiracılar o bölgedeki emsal artışları görerek yeni kira kontratlarını kabul ederek yaptılar.

Piyasada karşılığını bulmayan bir düzenleme oldu diyebiliriz. Kira artış sınırına uyanlar da oldu. Ama bu sefer mal sahibi ve kiracılar arasında anlaşmazlıklar yoğun şekilde arttı.

Bu nedenle çok sayıda dava açıldı. 5 yılı dolduranlar için kira tespit davaları, 10 yılı dolduranlar için tahliye davaları arttı.

Kira kontratlarında başta alınan tahliye taahhütnamesi, doğrudan tahliye davaları ile birlikte yargıda yoğunluk oluştu. Arabuluculuk sistemi de bu problemi gidermek adına uygulamaya alınacak.

Kira sözleşmelerinde 1 Temmuz itibarıyla eski düzene dönülmesi mal sahibi ve kiracı uyuşmazlıklarını azaltacaktır. Şimdiden temmuz ayında asgari ücrete yapılacak zamla ilgili çeşitli vaatleri duyuyoruz.

Bu tür asgari ücrete ve benzerine yapılan zamlarla kıyaslandığında kiralar düşük kaldı.Kira artışları bu tür sıkıntılarla karşılaşırsa mal sahibi taşınmazı kiraya vermek amacıyla gayrimenkulü elinde tutmayacak. Kiralık daire bulunması zorlaşacak. Piyasada TÜFE’nin 12 aylık ortalaması son verilere göre yüzde 70 seviyelerinde gerçekleşti.

Bu yüzde 70 şu anda zam olarak yapılsa bile mevcut kiralardan düşük kalacaktır. Örneğin Türkiye genelinde konut kiralarında artış oranı yüzde 100’ün üzerinde. İstanbul’da yüzde 130 seviyesinde. Kiralar son 1 yılda yüzde 130 seviyesinde arttı.

Siz bunu zaten yüzde 70 artırsanız bile emsallerine göre hala düşük kalacaktır. En azından mal sahipleri ve kiraların arasındaki anlaşmazlığı bir nebze de olsa düzeltebilir.

Serbest piyasa ekonomisinde bu tür argümanlara kısıtlamalar getirilmesi sürekli piyasada farklı tedirginliklere neden oluyor. Yapılacak regülasyonların toplumun ihtiyaçlarını ve taleplerini karşılayacak şekilde her iki tarafın yararına geliştirilmesinde fayda var.

Sadece kiracıların avantajına olacak bir düzenleme ile yapılması maalesef sektörde karşılık bulmuyor. Bu anlamda dava sayılarında artışı da görüyoruz. Kiraların TÜFE’nin son 12 aylık ortalamasına geri dönecek olması aynı zamanda yeni yasama döneminde arabuluculuk olması anlaşmazlıkları azaltır.

Zaten bu kişinin artışı nisan ayındaysa temmuzda tekrar zam yapmayacak. Nisan ayına kadar aslında yine indirimli oturuyor. Piyasada şöyle yorumları da görüyoruz: Bu zamlar temmuz ayında aradaki farklar yansıtılarak yapılacakmış gibi değerlendiriliyor.

Kira kontratları yıllık ise sadece yenileme döneminde yapılır. Bu açıdan baktığımızda kira fiyatları ile alakalı artışların yasal oranda yapılabileceği gözleniyor. Bu nedenle taraflar arasında uzlaşma sağlanabilir görüşümüz var. Enflasyonun bir nebze de olsa rahatlaması piyasaların oturmasına fayda sağlayacaktır.

Son dönemde özellikle konut satın alımlarında içerisinde kiracı bulunan dairelere yönelik talep azaldı. Bunun sebebi nedir? Şu an en çok hangi kiralıklara ilgi yüksek?

Kiracılı taşınmazlar her zaman için satışta daha sorunlu taşınmaz türlerini oluşturuyor. Çünkü bu taşınmaz türleri sadece kiracının tahliyesi ile ilgili süreçte değil ilk etapta bu taşınmazı gösterirken sıkıntı ile başlıyor.

Kiracı taşınmazın satılması durumunda ihtiyaç nedeniyle tahliye durumunu kendisi açısından kullanabileceği için mümkün olduğunca taşınmazı göstermekten, bilgi vermekten çekiniyor.

Bu yeri alıp aslında oturmak isteyen ve taşınmazla tasarruf etmek isteyenler tedirginlik yaşıyor. İhtiyaç nedeni ile gayrimenkul alan kişiler bu gayrimenkule taşınmak istiyorlar. Türkiye özellikle son dönemde kiralarla ilgili davalar arttığı için yargı süreleri uzadı. Kiracılar günün sonunda çıkış işlemini hızlı gerçekleştirmek istemiyor.

Mal sahiplerinden para isteyenler, taşınma yardımı ve ek kira yardımı isteyenler, satış bedellerinden hizmet bedeli isteyenlerle karşılaşılabiliyor. Yeri alıp o dairede oturmak isteyenler en çok da bu taşınmaz türlerinde boş daireleri tercih ediyor diyebiliriz.

Editör: TE Bilisim