Gerçek Taraf'ta yer alan habere göre, Karadeniz Bölgesi’nde yapı sektörünün en büyük sivil toplum kuruluşu olan Samsun İnşaatçılar ve Müteahhitler Derneği’nin Cumartesi Sohbetleri Kahvaltı Programı bu hafta Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu ve Kavak Kaymakamı Faruk Atar’ın katılımı ile Kavak Liva Otel’de gerçekleştirildi. 

“Sosyal konutlar tek başına yetmez”

Başkan Güney TOKİ’nin sosyal konut projesi için “Projeyi destekliyoruz ama konut fiyatlarını düşürmekte tek başına yetmez” diyen Güney, düşük maliyetle arsaların özel sektöre de açılması veya inşaat girdi maliyetlerini aşağı çekmek üzere çalışmalar yapılmasını önemli bulduklarını belirtti. 

“Düşük maliyetle arsalar bize de sağlanmalı”

Başkan Güney, “Türkiye’nin 5 yıl içinde 3.5 milyon konuta ihtiyacı vardır. Bu yüzden hükümetin, kamunun, devletin bir şekilde özel sektörü işin içine katması gerekir. Kamu eliyle, TOKİ eliyle Türkiye’nin konut ihtiyacını, konut stokunu düzenleyemezsiniz. Bu konutlar sıfır arsa maliyetiyle yapılıyor.

Bizim, müteahhitlerin yaptığı inşaatlarınsa yüzde 50’si arsa maliyetidir. Bizim önerimiz devletin eğer böyle bir arsa stoku varsa, bunu düşük maliyetle özel sektöre de arz etmesi gerekir. ‘Gel kardeşim Kavak’ta bunun yarısını da siz yapın, düşük arsa maliyetiyle size devrediyoruz’ demesi lazım” ifadelerini kullandı. 

“Yapı maliyetleri yüzde 400 arttı”

Beton, çimento, cam gibi inşaat girdi maliyetlerinin de aşağı çekilerek konut sektörünün önünün açılmasını isteyen Başkan Güney, “Devletin ya girdi maliyetlerini ya arsa maliyetlerini bir şekilde aşağı çekmesi gerekir. Gıdayla ilgili geçenlere yüzde yüz zam oldu.

Ülkenin önde gelen 5 büyük marketine milyarlarca lira ceza yazıldı. Son 1 yıl içinde inşaatta, betonda, çimentoda, camda yüzde 400 zam var. Rekabet Kurulu’nun kılı kıpırdamıyor. Bu hassasiyeti konut sektörü için de istiyoruz.

Hükümetin girdi maliyetlerini aşağı çekmeden konut maliyetlerini konut fiyatlarını düzenleme şansı yok. O yüzden devletin son açıkladığı TOKİ kampanyasını destekliyoruz fakat yetmez ama evet diyoruz. Çünkü bir şekilde özel sektörün de işin içine girmesi gerektiğini düşünüyoruz” sözlerine yer verdi. 

“Konut’a da araç satışlarındaki 6 bin km benzeri şart getirilebilir”

Arsanın ve konutun bir spekülasyon aracına dönüştüğünü ve al-sat şeklinde yapılan spekülasyonların de fiyatları yukarı çektiğini söyleyen Güney, “İkinci el araçlarda fiyatlar oldukça yukarı çıkmıştı. Devlet ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre geçmeden ikinci el araçların satılamayacağını şart koştu. Bunun bir benzeri konutlar ve arsalar içinde yapılabilir. Belli bir yıl şartı koyularak bu sürede gayrimenkulün satılamayacağı şartı getirilirse bunu da destekleriz” diye açıkladı. 

Editör: TE Bilisim