Günümüzde ev sahibi olmayı bırakın güzel bir kiralık dairede oturmak bile hayal olmuşken, birçok kişi prefabrik ev satın almaya yöneldi. Hem daha uygun fiyatlı olan hem de inşası kolay olan prefabrik evler son zamanlarda resmen trend haline geldi.

Prefabrik evler bütçeye göre uygun bir konut seçeneği olsa da tercih yapmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor.

İlk olarak, evinizi yerleştireceğiniz arsanın sizin üzerinize olması, prefabrik evin maliyetini oldukça düşürüyor.

Bu kapsamda son zamanlarda Milli Emlak’ın satışa sunduğu ve uygun fiyatıyla dikkat çeken arsalar, prefabrik ev inşa etmek isteyenler tarafından ilgiyle takip ediliyor.

DEVLET O KİŞİLERE DESTEK VERİYOR

Prefabrik ev inşa etmek isteyen ve belirli şartları taşıyanlara ise devletten destek sağlanıyor. Ancak söz konusu destek için aranan şartlar oldukça kapsamlı.

Başvuru yapacak kişilerin öncelikle ihtiyaç sahibi olması gerekiyor. Bunun dışında aranan şartlar şöyle:

Kendinize ait arsa sahibi olmak

Fazladan Ödenen Emlak Vergisi Nasıl İade Alınır? Fazladan Ödenen Emlak Vergisi Nasıl İade Alınır?

Hane içindeki bireylerin kişi başı gelirinin asgari ücretin 1/3’ünden az olması

Engellilik, yaşlılık, boşanma ve dul kalma gibi durumlardan en az birine sahip olmak

Şartları taşıyanlar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca verilen 300.000 liralık prefabrik ev yardımını alabiliyor.

Devlet tarafından verilen bu yardım dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşların ev hayallerini gerçekleştirmek için büyük fayda sağlıyor. Öyle ki 70 metrekarelik tek katlı, 2+1 evin fiyatı 389.900 lira olarak belirlenmiş.

Devletten 300.000 lira destek alan bir kişi bu evin maliyetini yalnızca 129.000 liraya kapatabilir. Yani, söz konusu destekten yararlananlar bu zamanda sadece 129.000 liraya müstakil ev sahibi olabiliyor.

Editör: Gayrimenkul Gündemi