TOKİ kura çekimi tamamlandı. Binlerce vatandaş konut sahibi olmaya hak kazandı.

A Para’da canlı yayına katılan Toplu Konut İdaresi Başkanı Ömer Bulut’tan sosyal konutta KDV indirimi açıklaması geldi.

Bulut, 100 metrekarenin altında olan TOKİ evlerinde KDV oranının yüzde 1’in altına çekmeyi planladıklarını belirtti.

2023 sosyal konut projsi açıklandığında 150 metrekareye kadar olan evlerde KDV oranı yüzde 1’ken yüzde 8’e çıkarılmıştı.

Bulut’un açıklamasına göre bu oran tekrar yüzde 1’e düşürülecek. İşte, sosyal konutta KDV indirimi hakkında merak edilenler…

TOKİ SOSYAL KONUTTA KDV ORANI YÜZDE 1’E DÜŞECEK

TOKİ 250 bin sosyal konutta 150 metrekareye kadar olan evlerde KDV oranı yüzde 1’den yüzde 8’e çıkarılmıştı.

Ömer Bulut’un açıkladığı yeni düzenleme ile bu oran tekrar yüzde 1 seviyesine düşürülecek.

DEPREM BÖLGESİNDE KONUT PROJESİ DETAYLARI

Bulut, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 11 ilde yapılan tespitler doğrultusunda 507 bini konut ve 143 bini köy evi olmak üzere 650 bin konut yapılacağını söyledi.

“Depremin 15’inci gününde ihalelere başladık” diyen Bulut, 81 bin 710 konut ve 23 bin 671 köy evi dahil toplam 105 bin 3871 konutun ihalesinin yapıldığını ve inşa sürecinin başladığını belirtti.

Bulut, “Bunlardan 46 bin 966 konut ve köy evinin temelleri atıldı. 319 bin konutun ise 1 yıl içinde teslim edilmesi planlanıyor" dedi.

DEPREM BÖLGESİNDE KONUTLAR KAÇ METREKARE OLACAK?

El birliği ile bölgenin yeniden kalkındırılacağını söyleyen Bulut, "Tarihiyle, kültürüyle, sanatıyla, doğasıyla bu kadim coğrafyayı yeniden ayağa kaldıracağız. Evini kaybeden vatandaşlarımıza sıcak bir yuva, işyerini kaybedene yeni ekmek kapıları sağlamak için tüm imkânlarımızı seferber ettik.

İlk konut teslimleri köy evlerinden başladı. 45 günde tamamlanan 10 köy evinin anahtarları Cumhurbaşkanımız tarafından verildi" dedi. Konutların 3+1 olacak şekilde planlandığını belirten Başkan Bulut, "Dairelerin her biri brüt 105 metre, net 85 metrekare olacak. Binalarımız zemin artı 3 katı, 4 katı geçmeyecek, alta dükkân olmayacak" ifadelerini kullandı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM DETAYLARI VE BAŞVURUDA SON DURUM NE?

Ömer Bulut kentsel dönüşüm projesinin detayları ve başvuruda son durum ile ilgili ise şunları açıkladı:

“Üfe, Tüfe veya memur maaş artış oranlarından hangisi daha düşükse o oranda altı ayda bir taksitlerde artış güncellemesi yapılacak. 4 yıldır memur maaş artış oranını uygulamadık.

Geçen yıl memur maaşı yüzde 80 arttı, biz yüzde 25 artırdı. vatandaşın imkânına göre seçenek belirliyoruz. 'taksidini ödemedi' diye kimsenin evine el koymadık.”

EV MALİYETLERİ ARTACAK MI?

Ömer Bulut ev yapımı maliyetlerinde fahiş bir artış beklemediğini belirterek, "Önümüzdeki 1 yılda malzeme fiyatlarında artış beklemiyorum. Maliyetler konusunda bugünü konuşuyoruz.

Yüzde 80'lere varan artış varken bile yüzde 25'ini vatandaşa yansıttık. Bu yüzden vatandaşımız müsterih olsun. Devletimiz artan oranı da vatandaşına yansıtmayacaktır" açıklamasında bulundu.

Bulut, "Tüm sektörü topladık, 'Beton fiyatlarını aşağıya çekebilecek önlemlerinizi alın. Hepimiz bu ülkenin ferdiyiz, kimse fırsatçılık yapmasın' dedik" ifadelerini de kullandı.

SOSYAL KONUT İHALELERİ NE ZAMAN BİTECEK?

Sosyal konutta son duruma değinen Bulut, "50,100 ve 250 bin olarak açıklanan bu kampanyalara yaklaşık 6.9 milyon geçerli başvuru oldu.

50 bin konut kampanyası sonrası 56.805 konut, 100 bin konut kampanyasında 94.293 bin konut üretildi. 250 bin konut kampanyası sonrası 45 bin 414 konutun ihalesi yapıldı. Tüm ihaleleri de eylüle kadar bitirmeyi planlıyoruz" dedi.

Editör: TE Bilisim