Boş evlerin ekonomiye bir faydası yok” diyen Tunç, “Vatandaşlarımızın özellikle evini boş tutarak kiraya vermemesi, konut arzının düşük tutulması, talebin fazla olması kira miktarlarını yukarıya çekiyor.

Kentsel Dönüşüm İstanbul’un Konut Piyasasını Nasıl Etkiliyor? Kentsel Dönüşüm İstanbul’un Konut Piyasasını Nasıl Etkiliyor?

Dolayısıyla vatandaşlarımızın bu boş evleri kiraya vermesini Teşvik edecek bir sistem olabilir, o evlerin kayıt sistemi düşünülebilir. Bütün bunlar Ticaret Bakanlığı’mızla ortaklaşa yapabileceğimiz çalışmalar. Bir taraftan yüksek kiralar, diğer taraftan evlerin boş tutulması; bu kabul edilecek bir şey değil.

Buna bir çözüm bulmak gerekir. Tabii bu konuda cezai yaptırım en son düşünülecek şey olabilir. Burada öncelikle bu boş evlerin kiraya verilmesiyle ilgili gerek vergisel anlamda gerek diğer anlamlarda bir teşvik sistemi getirilebilir” şeklinde konuştu.

BİLİM KOMİSYONU ÇALIŞIYOR

Kiralara yüzde 25 artış sınırının 1 Temmuz 2024’e kadar uzatıldığını, 1 Eylül’den itibaren de kiracı-ev sahibi davalarında ‘zorunlu arabuluculuk’ dönemi başladığını hatırlatan Tunç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da fahiş kiralar konusunda çok hassas olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Arabuluculuk dönemi başladığında Adalet Bakanlığı olarak süreci takip edeceğiz. Bir aksama söz konusu olursa, bu anlamda yasal düzenleme gerekiyorsa teknik destek olarak Meclis’e sunabiliriz. Ticaret Bakanlığı’mızın özellikle fahiş kira noktasında takipleri olabilir.

Gerekli idari para cezaları mevzuatımızda mevcut zaten. Gerekli tedbirler de önümüzdeki süreçte elbette ki alınabilir. Şu anda bizim Mevzuat Genel Müdürlüğü’müzde de Bilim Komisyonu bu anlamda çalışmalarını sürdürüyor.” 

Editör: TE Bilisim