Seçimsiz Geçecek 4 Yıllık Süreçte Kentsel Dönüşüm için El Ele Çalışılmalı Seçimsiz Geçecek 4 Yıllık Süreçte Kentsel Dönüşüm için El Ele Çalışılmalı

Milliyet'te yer alan habere göre Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, inşa ve ihya sürecine ilişkin bilgi vermek, çalışmaları yerinde göstermek için 6 Şubat depremlerinde ağır hasar alan Hatay’a basın kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle birlikte gitti.

Gidiş yolunda uçakta gazetecilere bir yerleşim planı üzerinden rezerv alanları anlatan Özhaseki, “Belirlediğimiz yerlerde az hasarlı veya hasarsız yapılar olabiliyor. Onları dahil etmeden planlanan binalar yapılamıyor. Birkaç ev için yeni yerleşim yerinden vazgeçemeyiz. O vatandaşlarımızla konuşuyoruz ‘merak etmeyin’ diyoruz. En güzel yerden onlara da ev verilecektir” dedi.

HAK SAHİBİ KADAR İNŞAAT

Özhaseki, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) normal yıllık kabiliyetinin 60 bin inşaat olduğunu söyleyerek, “Biz 1 yılda 200 bin evi bitirip teslim etmeyi amaçlıyoruz. Hak sahibi kadar inşaat başladı” dedi.

Dünya Bankası, Japon Kalkınma Bankası yetkilileri ile de görüştüklerini belirten Özhaseki, “’Böyle bir performans beklemiyorduk, hızlı davranılıyor’ dediler” ifadesini kullandı.Özhaseki, muhalif milletvekillerinin, sivil toplum kuruluşlarının, rezerv alan konusunda eleştiri yöneltenlerin bölgedeki çalışmaları yerinde görmesini istediğini ve koordinasyon toplantısına davet ettiğini dile getirerek, “Dinlemeye hazırız. Her türlü soruya, eleştiriye, öneriye de açığız” dedi.

Editör: Gayrimenkul Gündemi