Türkiye'de sigorta bilinci her geçen gün artıyor. Buna rağmen zorunlu olarak yapılması gereken deprem ve trafik sigortalarında bile istenilen seviyeye gelebilmiş değiliz. 

Ancak Zorunlu Deprem Sigortası son yıllarda meydana gelen afetler sonrası hızla yükseldi. Geldiğimiz noktada toplam 20 milyon konuttan 11.4 milyonu sigortalı durumda. Oran ise yüzde 57. 

Oysa DASK olmadan evler satılamıyor, kiralanamıyor, su elektrik bağlatılamıyor. Buna rağmen oranlar düşük kalıyor.

YENİ ÇALIŞMA BAŞLADI

Bütün bu gelişmeler üzerine hükümet, 12. Kalkınma Planı'na da giren yeni Zorunlu Afet Sigortası uygulaması için çalışmalara başladı. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu yıl içerisinde zorunlu afet sigortasını getirmeyi düşündüklerini söyledi.

Deprem sigortasının kapsamının çok dar olduğunu belirten Şimşek, "Sadece binaları kapsıyor, afet sigortası ise bütün diğer riskleri de kapsamış olacak" diye konuştu. 

Bakan Şimşek, "2023 itibarıyla zorunlu deprem sigortası poliçe sayısı yaklaşık 11.7 milyon. Teminat tutarı ise yaklaşık 3.7 trilyon liraya ulaşmış durumda.

Adı da zorunlu sigorta ama sigortalılık durumu hâlâ düşük. Bu zorunlu sigorta önemli bir temel taşı, bunun üzerine ilave adımlar atmamız gerekiyor. Bu deprem sigortası bir nebze de olsa bu yaraların sarılmasında faydalı oldu. 

Bölgedeki yaklaşık 500 bin hasar başvurusuna yaklaşık 35 milyar lira ödeme yapıldı. Dolayısıyla biz zorunlu deprem sigortasını, yaygınlaşmasını önemsiyoruz ve sadece depremle sınırlı olmasın istiyoruz" dedi.

TÜM AFETLER KAPSAMDA

Türkiye'nin bir deprem bölgesi olduğunu belirten Şimşek, şunları söyledi:

"2024'ün 3 ve 4'üncü çeyreğinde zorunlu afet sigortasını getirmeyi düşünüyoruz. 12'nci Kalkınma Planımız'da bu düzenleme de yer alıyor. Ev eşyası dahil, diğer bütün boyutlarıyla riskleri kapsamış olacak. Böylece ülkemizin sigortacılık oranı artmış olacak."

KAPSAMDA NELER OLACAK?

Zorunlu Deprem Sigortası'ndan farklı olarak Zorunlu Afet Sigortası'nın daha kapsamlı olması bekleniyor. 

Yani sadece deprem değil, yangın, sel gibi tüm afetleri içerecek. Böylece vatandaşın afetlerden görebileceği tüm zararlar teminat altına alınmış olacak. 

Ayrıca sadece binalar için değil, evin içindeki tüm eşyalar için de teminat kapsamı genişlemiş olacak. Böylece eşyalara zarar veren bir sel felaketinde de tazminat alabilme imkanı doğacak.

EK SİGORTAYA İHTİYAÇ KALMAYACAK

Bugün zorunlu DASK yaptıran vatandaşlar hem evlerinin tamamını teminat altına alabilmek hem de içindeki eşyalarını koruyabilmek için ek olarak konut sigortası da yaptırmak zorunda kalıyor. Yeni gelecek zorunlu afet sigortasıyla bu ek masraftan kurtulan vatandaş tek bir poliçeyle tüm risklere karşı sigorta yaptırmış olacak.

DEPREM SİGORTASI

- Yılda bir kez yapılıyor

- Zorunlu yapılıyor

- Teminatı sınırlı, sadece deprem

- Tazminat en fazla 600 bin TL

- Eşyalar dahil değil

AFET SİGORTASI

- Yılda bir kez yapılıyor

- Zorunlu yapılıyor

Konut Fiyatlarında Reel Düşüş 11. Ayında Konut Fiyatlarında Reel Düşüş 11. Ayında

- Teminatı geniş, tüm afetleri kapsıyor

- Tazminat tüm zararı karşılayacak

- Eşyalar tazminata dahil

PRİMLER DEĞİŞİR Mİ?

Çalışılan yeni model ile kapsam genişleyeceği için primler ve teminatların da değişmesi bekleniyor. 

Ancak burada rakamlar üzerinde bir kesin karara varılmış değil. Bu yıl içinde yapılacak çalışma neticesinde yeni sigorta uygulamasının prim ve teminat miktarları da belirlenmiş olacak.

Editör: Gayrimenkul Gündemi