6 Şubat depremlerinin yıktığı 11 şehri ayağa kaldırmak için konut hamlesi başlatan hükümet, depremzede kiracıları da sevindirecek bir adım atma hazırlığında.

Yapımına başlanan kalıcı konutlardan ihtiyaç fazlası olanlar depremzede kiracılara verilecek. Kalıcı konutların hak sahiplerine dağıtımı sonrasında net konut sayısı ortaya çıkacak.

Sonrasında ise deprem bölgesinde afet sırasında kiracı olup konut almak isteyenlerden başvuru alınacak.

İLK ETAPTA KURAYA BAŞVURULABİLİR

Yeni Şafak gazetesinden Mehmet Güney haberine göre, başvuru süreci netleşmemekle beraber 6 Şubat depremlerinde evleri yıkılan, ağır hasar ve orta hasar alan evlerde yaşayan kiracılara öncelik tanınacak.

Gerekli başvuruların ardından evi yıkılmış, ağır, orta hasarlı konut sahiplerinin konteynerde ya da kira desteği alarak konutta kalıp kalmadığına bakılacak. Başvuruların belirlenen konut sayısının üzerinde olması durumunda ise ilk etapta kuraya başvurulacak.

BAŞVURULAR ÇEVRİMİÇİ

Deprem sonrası farklı bölgelere taşınanların da başvurabilmesi için başvuruların çevrimçi alınması da gündemde. Bölgede halen ikamet edenler ise bizzat ilgili kurumlara başvuru yapabilecek.

Başvuruda kiracıların hane halkı sayısı, gelir düzeyi, yaş, şehit engelli ve gazi yakını gibi kriterlere bakılabileceği belirtiliyor. Tüm detaylar ise çalışmanın sonucunda netleşecek.

KİRA ÖDER GİBİ

Depremden etkilenen 11 ilde rezerv alanlarda yapılan konutlar normal sayıdan daha fazla yapılıyor ve yerinde dönüşüm projesi ile birlikte TOKİ’den vazgeçen vatandaşlar bulunuyor.

Edinilen bilgilere göre rezerv alanlardaki evler ve yerinde dönüşümün dışında açık kalması durumunda ise ek konutlar yükselecek. Konteynerde kalan kiracılara kira desteği verilmiyor.

Konutta Bekle Gör Dönemi Konutta Bekle Gör Dönemi

Kira desteği alan kişiler konteyner da yer almıyor. Ev verilecek kiracıların ödeme planının hak sahipleri ile aynı olması bekleniyor. Buna göre kiracılar kira öder gibi ev sahibi olacak. Yapılacak çalışmanın bayram tatilinin ardından açıklaması bekleniyor.

600 BİN KONUT İNŞA HALİNDE

6 Şubat depremlerinin ardından kalıcı konutlar için düğmeye basan hükümet iki yıl içinde yaklaşık 600 bin konutu tamamlamayı hedefliyor.

Geçen süre içinde inşa edilen konutlar parça parça hak sahiplerine teslim ediliyor. Bu çerçevede bu yıl sonuna kadar 200 bin konutun teslimi hedefleniyor.

Editör: Gayrimenkul Gündemi