Brüt ve Net Metrekare Nasıl Hesaplanır?

Yeni bir ev satın almak isteyenlerin göz önünde bulundurmaları gerekenlerden biri de konutun net ve brüt metrekare değerleridir. Peki brüt ve net metrekare hesabı nasıl yapılır?

Brüt ve Net Metrekare Nasıl Hesaplanır?

Net metrekare Nedir?

İnternet üzerinden baktığınız evler, projeler ya da emlakçı aracılığıyla bulduğunuz evlerde asıl dikkat etmeniz gereken esas ölçü net metrekaredir.

Bir evin asansör, merdiven boşluğu, duvar kalınlığı asansör boşlukları gibi alanların çıkarılarak yani evin duvarlarının iç kısımlarında kalan, kullanılabilen asıl toplam alanı ifade eder.

Net metrekare kısaca evin içinde süpürülebilir alan demektir.

Brüt metrekare Nedir?

Evin kat ya da bina içerisindeki çiziminden varolan tüm toplam alanları ifade eder.

Bu toplam alanın içerisinde; duvarlar, kolonlar, balkon, taraça, merdiven boşlukları, kat içindeki asansör boşluğu gibi alanlar yer alır. Kısaca fiziken kullanamayacağınız alanlardır.

Net ve Brüt Metrekare Nasıl Hesaplanır?

Evin net ve brüt metrekaresi şu şekilde hesaplanabilir :

Binanın girişi, havuz oyun alanları gibi sosyal tesisler, otoparklar, asansör boşlukları, merdiven boşlukları, kat koridorları ve peyzaj alanlarından gelen payınların da evin alanına ekli hali brütü, çıkarılmış hali net metrekareyi verir.

Örnek olarak; 200 metrekarelik bir kat düşünün. Bu alanda iki daire varsa, 100 brüt olarak bölünebilir. Binanın merdivenleri, asansör boşluğu, kat koridoru gibi alanları çıkardığınızda ev aslında net 80 metrekarelere kadar düşebilir.

YORUM EKLE